En B737MAX ”Pitch trim issue”
En American Airlines B737MAX fick vända efter start från Miami pga problem.Det tycks ha varit ”pitch trim issue” Allt enligt ”av.herald” Händelsen skall utredas..
svar
The grounding of B737MAX cost Boeing more than $20 billion.
https://edition.cnn.com/2021/04/09/business/boeing-737-max-electrical-problem/index.html
Boeing’s 737 Max has a new problem that will ground some of the jets again.
Boeing announced a new problem with the troubled 737 Max — this time, the issue is with its electrical system.
“Boeing has recommended to 16 customers that they address a potential electrical issue in a specific group of 737 Max airplanes prior to further operations,” the company said.
Boeing var på gång med ett nytt “single aisle” plan, som ersättare för 737 familjen.
De stora kunderna som United, Southwest osv, var inte villiga att invänta det nya planet. Man sa att då går vi till Airbus, om ni inte kan få fram en nyare modell snabbare. Därav “revampen” B737-800 som blev MAX.
Det är faktiskt kunderna som i mångt och mycket styr. Vilket de flesta förstår med lite erfarenhet av bolags ekonomi.
Glädjande nog för Boeing, så har de fått stora order av bl.a Southwest och Alaska Airways på just MAX.
Intressant att så många vet Boeing’s kostnader och strategi. Det är väl självklart att Boeing har stora kostnader, i och groundingen av MAX. Det är väl ingen som blundar för det. Men att sitta här på FT och “spekulera” om Boeing’s åtgärder, är närmast löjeväckande.
Boeing är i stora problem, man har bara prioriterat kortsiktig profit senaste 20 åren. Man har ingenting som kan konkurrera med A321 LR/ XLR.
Man har stora problem med kvalitet på B787, bl. a. för att man har ignorerat varninger från olika ” visselblåsare” inom bolaget. Troligen slutar detta med att man kommer minska MTOW i stället för att lösa problemen, populärt bland kunderna?
B737 Max är en revamp för mycket för detta antika flygplanet.
Boeing borde ha startat utvecklingen av ett helt nytt single aisle flygplan för länge sen. Men man har prioriterat aktie tillbakaköp, för att maximera ledningens bonusar.
Därtill kommer stora förseningar med B 777X.
Senaste riktigt bra flygplanet från Boeing var B 777- 200/300 serien.
If it’s a Boeing I ain’t going.
Att ett mycket långt flygstopp med många flygplan på lager. Tillverkade men ej levererade orsaker en mycket stor kapitalkostnad.
Dessutom avbeställda flygplan och ersättning till bolag som drabbats i samband med flygförbudet.
De B737MAX man eventuellt får sälja går nog till ett pris som understiger tillverkningskostnaden man vill ju till varje pris få tillbaka en del av vad man redan investerat. Man hade många avbeställda flygplan som redan helt eller delvis färdigställts.
Har man någon erfarenhet av bolagsekonomi inser man lätt att Boeing har hamnat i klistret. Det är kommande kunder som får vara med och betala.
Läs på angående 737 MAX. Boeing har nyligen fått stor orders på MAX. Det får man inte om det är ett dåligt plan. Man får vara novis, men kolla gärna fakta.
Dessutom har varken jag eller någon annan utanför Boeing, koll på vilka framtida kostnader som MAX medför.
Det har varit mycket problem med B737 MAX. Ett mycket dåligt flygplan som fick det längsta flygförbudet i modern tid!
Man förväntar sig att utvecklingen skall gå framåt och inte ta sju mila steg bakåt.
B737 MAX är stort misslyckande för Boeing som kommer att öka kostnaden för framtida Boeing flygplan.
“The issue was not related to MCAS”.