Qatar över Iran
QR177 Doha – Göteborg befinner sig just nu över Iran. Är detta bolag både dövt, blint och dumt?
svar
Qatar ser ut til politisk å være gode venner med Iran.
Og, de tar nok svenske fotballspillere trygt hjem.
Ta en titt en gång till på radarbilder över Iran, många flyger där som inte är döva och blinda.
“flygfoton”?
Det blir aldrig tillräckligt säkert när du flyger som passagerare för man ligger oftast bara på drygt 10.000 m höjd och där har robotar redan bevisat att de kan skjuta ner flpl. Minns B777 över Ukraina!
Ja, det finns ju inga historiska nedskjutningar som skett på hög höjd!!??
Snälla, lägg av. Krig förs även med flygplan. Känns lite konstigt att behöva påpeka detta på ett flygfoton.
Anledningen att Qatar flyger över Iran har ingenting med ”säkerhetsbedömningar” att göra, bolaget är inlåst och desperat, inget annat.
På tillräckligt hög höjd är det säkert.
Tror du verkligen att bolag som Qatar Airways och Emirates är oseriösa och inte tar säkerheten för deras passagerare i åtanke? Min erfarenhet av dessa bolag säger mig att dom är mycket mer seriösa än t.ex SAS när det kommer till flygsäkerhet, och ja jag har jobbat på två av bolagen i fråga….. Att t.ex Air France slutat flyga över dessa områden är en facklig fråga…..
Kan du aldrig se saker i sitt rätta perspektiv ABC.
Vad är problemet med att flyga i iranskt luftrum idag?
Återigen “Galley gossip”! Lägg ner!
Ber om ursäkt för min missräkning. Just nu 13:08 räknar jag det till exakt 51st.
Även Turkish, Azerbajdzjan och en rad minder bolag flyger över Iran…
Nej, det är inte ”hundratals plan över Iran. Förutom de inhemska är det Aeroflot, Qatar, Emirates, Ethiad, FlyDubai och Air Arabia som tycks strunta i sina passagerares säkerhet.
Bekymra dig inte om världsläget.
Var skulle de annars flyga? Qatar är ju bannlyst från sina grannländers luftrum, så om de också undviker Iran finns det i stort sett inget kvar. De får kompromissa, helt enkelt. (Ytterligare en anledning att undvika detta flygbolag.)
Ser hudratals plan över Iran så tror inte det handlar om döv eller blindhet. Flygleden går via bergskedjan norrut från tex Dubai. Den södra rutten ser minst sagt proppfull ut jiust nu så nån omdirigering har skett i den mån det går.