Featured article image

airBaltic lyfter med fler A220

Publicerad den 2026-01-14 10:00av Redaktionen
Uppdaterad den 2026-01-14 11:44
Kommentarer
De skandinaviska storflygplatserna har fått en ny, tuff konkurrent i öster. Med en flotta av toppmoderna flygplan och rekordmånga direktlinjer tar airBaltic och Riga Airport en plats på den nordiska flygkartan. Baltikum kämpar för att bli en integrerad del av det nordiska flygnätet där Riga vill spela i samma division som de mer etablerade huvudstäderna.

När airBaltic tog emot sin 52:a Airbus A220-300 i slutet av december var det ännu en pusselbit i bolagets långsiktiga strategi: en enhetlig, modern och extremt flexibel flotta. Sedan introduktionen 2016 har A220-flottan burit över 23 miljoner passagerare, flugit mer än 240 000 rotationer och blivit ryggraden i bolagets nätverk – både på egna linjer och via ACMI-uppdrag runt om i Europa.

Airbus A220 – airBaltics vinnarvapen

Det tydligaste beviset på airBaltics offensiva strategi hittar vi på de riktigt långa sträckorna, som den sex och en halv timme långa direktlinjen mellan Riga och Dubai. Tidigare var det otänkbart att flyga så långt med ett flygplan i den här storleksklassen, men Airbus A220 har ritat om kartan för vad som är möjligt.

Med plats för cirka 145 passagerare är flygplanet varken för stort eller för litet. Det gör det lönsamt att flyga även till mindre städer, samtidigt som det kan fylla upp rutter till storstäder.

Hybridmodell som konkurrensvapen

airBaltic har lyckats med konsten att ha en fot i varje läger. De har lyckats hålla nere sina kostnader för att kunna tävla med lågprisbolagen på pris, men erbjuder samtidigt smidiga byten för de som ska resa vidare ut i världen via Riga. Att mer än vartannat flygplan på Riga Airport – hela 57 procent – tillhör airBaltic visar tydligt att de är motorn som håller i gång hela regionens flygtrafik.

Sommaren 2026 förstärks bilden ytterligare. Nya linjer till bland annat Göteborg, Oulu, Antalya och Warszawa, och fler frekvenser, skapar ett nätverk som allt oftare börjar likna ett alternativt nordiskt-baltiskt nav, snarare än en perifer marknad.

SAS satsar under egen flagg

Men det är inte bara airBaltic som växer i Riga. Att SAS nu väljer att återigen satsa på staden med egna flygplan och en tätare tidtabell är en tydlig signal. Efter en tid där man främst förlitat sig på samarbetet med airBaltic, väljer SAS nu att ta full kontroll över sin egen närvaro. Det bekräftar att Riga idag är en marknad där man vill synas under eget varumärke. Med den nya alliansen SkyTeam i ryggen knyts Riga nu tätare samman med globala nav som Paris och Amsterdam, vilket öppnar upp världen långt utanför Östersjöns kuster.

Kort om Riga vs Arlanda

Passagerare (2025)

Riga: ca 7,1 miljoner
Arlanda: ca 23 miljoner

Roll i nätverket
Riga: Regional hub med stark transfertrafik (20 %) och tydlig Baltisk profil
Arlanda: Nationell huvudhub med fokus på direktresor och långlinjer

Dominerande flygbolag
Riga: airBaltic (57 % marknadsandel)
Arlanda: SAS, Norwegian, lågpris – mer splittrad marknad

Tillväxtdrivare
Riga: Effektiv hub-strategi, lågkostnadsstruktur, snabb linjeutveckling
Arlanda: Stark efterfrågan, fler långlinjer – men pressade villkor

Utmaning framåt
Riga: Geopolitik & begränsat upptagningsområde
Arlanda: Kostnadsläge, konkurrenskraft & hubbroll i Norden

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500