Airbus A380 i luften idag med svenskt deltagande

Publicerad den 27 april 2005
Kommentarer

Idag - den 27 april - flyger Airbus nya jumboplan A380 för första gången.  (se bilder )

Volvo Aero finns med i bägge de två motorer som kommer att driva A380. Volvo Aero är dels programdelägare i Rolls-Royce-motorn Trent 900, dels leverantör av komponenter till den konkurrerande motorn GP7000.

Bild från första flygningen: Foto Robert Schönherr Jr /Flightpix.com

Detta innebär i praktiken att oavsett vilken motortyp som kunderna väljer när de köper det fyrmotoriga planet A380, så kommer det att skapas sysselsättning för Volvo Aero i Trollhättan. Totalt väntas Volvo Aero sälja motorkomponenter till A380 för minst 11 miljarder kronor.


Trent 900 har konstruerats speciellt för Airbus A380. Motorn har en dragkraft på 70 000 pund när planet tas i drift 2006, men den kommer att certifieras för 80 000 punds dragkraft, för att även klara en framtida vidareutveckling av A380.


Tanken är att ett flygbolag bara ska behöva en standardmotor, Trent 900, för hela sin flotta av A380-plan, oavsett vilken flygplansvariant det gäller.


Volvo Aeros ansvar i samarbetet med Rolls-Royce omfattar utveckling, konstruktion, tillverkning och produktstöd av Intermediate Compressor Case, (mellanhus), som är en av företagets specialiseringar.


Airbus A380Mellanhuset, som görs av titangjutgods, är en både viktig och komplex del i motorn. Den ska fungera tillsammans med många andra motorkomponenter (totalt ett 50-tal), vilket gör konstruktionsarbetet till en riktig utmaning. Mellanhuset ska överföra kraften från motorn till flygplanet och måste på en gång både klara höga temperaturer och höga belastningar samtidigt vara både lätt och ändå tillräckligt styvt.


För att klara utvecklingsuppdraget på bästa sätt har ett helt team med ett tiotal ingenjörer från Volvo Aero fått flytta över till Rolls-Royce i Derby under utvecklingstiden, som startade i maj 2001. För åtskilliga fler ingenjörer i Trollhättan har det inneburit många resor till Derby de senaste tre åren.


Tidplanerna i den här typen av stora projekt är mycket tuffa. Trots en hel del problem med försörjningen av gjutgods från vår leverantör har Volvo Aero aldrig styrt leveranserna av motorer till Airbus. För närvarande pågår tillverkningen av de sista detaljerna till Flight Test programmet och serieleveranserna startade tidigt våren 2005.


Samtliga kritiska milstolpar för Trent 900 har kunnat hållas, trots det tuffa tidschemat. Senast var det motorcertifieringen som godkändes den 29 oktober 2004.


Första A380 flighten den 27 april sker med Trent 900-motorer. Första leverans till kund, Singapore Airlines, kommer att ske under det andra kvartalet 2006.
 
När det gäller Trent 900 är Volvo Aero programdelägare, medan företaget i det andra fallet, GP7000, enbart fungerar som partner tillsammans med MTU, med uppgift att ansvara för Low Pressure Turbine Case, lågtrycksturbin-huset. Från det att kontraktet skrevs under tog det exakt sex månader tills det att produktionen kunde starta i Trollhättan, vilket är en exceptionellt kort ledtid i de här sammanhangen.


Lågtrycksturbinhus är stora slanka komponenter som kräver mycket komplexa fixturer då de bearbetas med hög precision. Volvo Aero har varit framgångsrikt i sin specialisering, och har mer än 75% av världsmarknaden (av stora civila motorer) vad gäller denna komponenttyp.


Volvo Aero har deltagit med produktionsteknisk utveckling genom att tillverka ett stort antal utvecklingsdetaljer, alla levererade i tid.


Ett mycket nära samarbete med sina partners var förutsättningen för att teamet från Volvo Aero skulle kunna lyckas med den mycket tuffa tidplanen, utan att äventyra kvaliteten i något avseende. Den första serieleveransen kommer att starta i juni i år.


GP7000 har en dragkraft på mellan 70 000 och 84 000 pund. Tillverkningen av Trent 900 och GP7000 beräknas pågå under minst 20 år. Serietillverkningen väntas vid full produktion sysselsätta 35-40 personer, varav ett 15-tal med GP7000 och drygt ett 20-tal med Trent 900.


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten