Analys: Malmö – London en bärkraftig linje
Publicerad den 1 mars 2018
Det kallas för Malmö-paradoxen: Trots att det går 129 flighter i veckan från Köpenhamn till flygplatserna i London finns det ingen direkttrafik från Malmö Airport till någon av flygplatserna i Londonområdet. Nu har analyssajten anna.aero konstaterat att det gjorts 75 000 sökningar det senaste året av människor som är på jakt efter en flygning mellan Malmö och London. Därmed räknar sajten sträckan som en typiskt ”unserved” rutt.
Kommentarer
Björn , vad är syftet med att du promoverar Arlanda och Sturup? Att du hoppas att fler ska sluta flyga från Kastrup, så att Gardermoen får en chans att bli störst? Patetiskt, inget annat
Det er ikke betydelig mer i reisetid fra Malmø til Kastrup kontra Malmø-Sturup. Ok, man må fly til Stockholm for å fly videre, men slik er det enn så lenge. Det blir kun flere ruter om man bruker flypl. Dyrt og bruke Kastrup. Ja det er dårlig rutetilbud fra Malmø-Sturup, men med feil holdning, blir det ikke bedre! Kastrup er størst takket være svenskene!
För affärsresenären kan det kvitta, men som privatresenär blir man mer eller mindre rånad på Kastrup med dyr parkering, eventuell mat mm och en dansk urstark krona och eventuell broavgift på toppen om man inte vill trängas på Sveriges per km dyraste tågresa. Självklart finns det för den som inte bor på Malmö C, ett behov av flyg ifrån Sturup. Tror dock att flygbolagen ser att marknaden totalt sett är större ifrån CPH i båda riktningarna, och därför väljer den flygplatsen.
Sätt in en Jetstream och fyll den en dag i veckan är problemet löst.
Björn, vänligen förklara mig och många andra i syd Sverige, varför det är vettigt att flyga till Arlanda för att resa ut i Europa, helt idiotiskt! Många svenskar jobbar på Kastrup. Arlanda är till för folk från norra och mellersta Sverige. Att Sturup går bättre är självklart positivt, men något alternativ till Kastrup blir den alldrig
Varför ska Stockholm ha den största flygplatsen? Med flygskatten lär ju inte det hända.
Det är ju både enklare, och kortare restid till Kastrup än till Sturup från Malmö stad. Det är dåliga väganslutningar från norr till Sturup. Vem är Sturup egentligen till för? Folk i Trelleborg?
Denne, sammen med Gøteborg-Landvetter, burde dekke hele sør-vest Sverige regionen. Sikker på at Malmø kan hente hjem MANGE svenske reisende, som dessverre bruker Kastrup lufthavn. Støtt opp om de svenske lufthavnene, og svenske arbeidsplasser. Malmø har et enormt potensiale, og folk støtter opp om sin flyplass, og ikke støtter danskene i å skryte av å ha Skandinavias største flyplass, Det er det Stockholm som burde ha! Ha tro på Sverige!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten