Arlanda passerar drömgräns
Fram till november i år hade 21 482 202 resenärer passerat Arlanda. Nu har ytterligare en och en halv miljon gjort det och Arlanda har nu för första gången passerat drömgränsen 23 miljoner passagerare. Den nya toppnoteringen innebär också att Arlanda slår ett nytt passagerarrekord för femte året i rad. Sedan 2012 har Arlandas resenärstillväxt ökat från 19,6 miljoner per år till över 23 miljoner 2015.
– Det här är beviset på Arlandas och flygets betydelse för tillgängligheten till och från Sverige. Genom att passera 23 miljoner befäster Arlanda ställningen som Skandinaviens snabbast växande flygplats, säger flygplatsdirektör Kjell-Åke Westin.
Resandet med flyg till och från Sverige fortsätter att öka. Hittills i år har utrikesresandet till och från Sverige ökat med 8 procent. Ökningen visar Arlandas betydelse för tillväxten både i Stockholmsregionen och till hela Sverige.
Rekordet var noggrant bevakat av Swedavia och vid tvåtiden igår passerades officiellt gränsen. Då valdes 23 resenärer symboliskt ut för att representera de över 23 miljoner resenärer som Arlanda haft i år. De firades med presenter, tal och en presentcheck från Swedavia.
På Arlanda fortsätter Swedavia arbetet på att utveckla flygplatsen ytterligare. Fram till 2040 ska 13 miljarder investeras bland annat i en ny pir för utrikespassagerare och en anpassning av flygplatsen till Airbus 380. Arlanda räknar även med att bli US Preclearanceflygplats med direktincheckning till USA under 2017.
I den investeringen finns dock inga pengar för att klara det senaste utspelet från Anders Sundström som utreder Brommas framtid. Den har nu skiftat fokus, Bromma ska inte läggas ner i förtid utan flygplatsen är fredad fram till 2038. Däremot ska Anders Sundström nu utreda ytterligare kring hur Arlandas kapacitet och därmed tillgängligheten till Stockholm ska öka. Strax före jul kom ett av de första utspelen i den frågan: Arlanda behöver en fjärde bana.
Kommentarer
Med en parallellbana till bana 2 skulle ARN ha två parallellbanesytem. 1 och 3 vid nord-syd vindar och 2 och 4 vid väst-öst. Det låter ju positivt. Åtminstone för en amatör som mig.
Arlanda behöver gate platser i första hand. Innan jag slutade på Swedavia, så hade man inte nått upp till full rate på start/landningar på tre banor.
Kul att Arlanda växer. Men det är trams att tjata om en fjärde bana. Se bara på LGW/Gatwick, som slog rekord den 24/7-2015 med 913 starter och landningar på ett dygn, med EN bana.
Kanske trafikledningen på Arlanda istället kan lära sig något i UK?
https://www.canso.org/controllers-gatwick-beat-their-own-record
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


