Arlanda skjuter upp bygget av pir G
Publicerad den 6 februari 2018Kommentarer
Det kan även vara så att hela pir G projektet har sprängt tids- och kostnads-ramar så man vill blanda korten och skapa ännu ett projekt så hela kostnaden för alla nya fastigheter och terminaler blandas ihop tills att inga revisorer orkar reda ut vad som kostat vad.
Det är tragisk att se at Arlanda icke klarar att möta framtiden. Jag är förfärad över den inkompetens som råder.
Utbyggde flygplats i Berlin är väl inte ett bra exempel på hur man gör, men det ska nok finnas kompetens i Stockholm för utveckling av Arlanda. Eller?
Lugn!
Arlanda har ett Arlandaråd som jobbar hårt.
Inte helt övertygad om att Arlanda fixar förstaplatsen i Norden till 2020. Däremot finns alla förutsättningar att fixa till problemen till 2038, då Bromma ska stänga.
Nu måste vi tänka superpositivt…
låter som det är något nytt som skall byggas!?
Ramp E är ju redan byggd!
Kan naturligtvis bara hålla med.
Arlandas “ledning” har inte förmågan att tänke längre fram än tills imorgon. Dätför är Arlanda flygplats ett hafsverk och kommer tydligen fortsätta vara det, blir bara värre
Ja. På Landvetter tog man bort inrikes och utrikes och är nu en enhet som gör att terminal och gater utnyttjas mer effektivt. Bygg om och uppgradera T3 och T4 på ARN samt övergångarna mellan T2-T3-T4-SC och ARN borde kunna skippa flerterminalsystemet.
Det är kanske ingen dum strategi att man först förbättrar det man har innan man bygger nytt. Jag håller med sign Jens. ARN borde göra som GOT.
Kan inte förstå att Arlanda är fast i tänket med strikt indelning med in- och utrikestrafik fördelat på 4 terminaler, separerade från varandra. Att bara bygga på lite här och där blir ännu mer av ett hafsverk och Arlanda blir ännu större och otillgängligare. Man borde gå tillbaka till de gamla planerna där det finns TVÅ stora terminaler (2+3+4 och 5) där in- och utrikestrafik blandas med delas upp efter allianser, charter och lågpris.
otrolig expansion av ARN
det har ju blivit billigt att flyga och allt bredare segment nyttjar det fantastiska transportmedlet, utvecklingen av bränslesnålare flygplan är ständigt pågående,
flygskatt kommer inte påverka trafikökningen, den tas ju dessutom redan ut i nox/ miljö avg.
Vet riksdagen om detta?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten