Featured article image

BA1 gör comeback – för en flygning

Publicerad den 2021-10-27 00:00av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-01-15 21:06
Kommentarer
Det är den mest berömda av alla flightnummer. I alla fall hos British Airways. Nu gör BA1 comeback när trafiken mellan England och USA äntligen öppnar igen.
Först var det Concorde som bar flightnummer BA1 på flygningarna mellan Heathrow och JFK i New York. Sedan tog den lilla A318 över för flygningarna från London City till New York, en maskin med enbart 32 stolar business ombord. Den trafiken lades dock ner i mars 2020.
Men nu ska BA1 återuppväckas för en engångsflygning mellan London och New York. Det är för att fira att trafiken nu äntligen är igång på det som allmänt räknas som den mest värdefulla flyglinjen i världen. Den 8 november bär det av och det är en Airbus A350-1000 som bär det ärevördiga flightnumret.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten