Berlin Brandenburg öppnar – om två år
Imtech Deutchland är det senaste offret i historien om Berlin Brandenburg International Airport. Det är företaget som haft huvudansvaret för konstruktionsarbetet och som nu gått i konkurs. Trots det betydande bakslaget räknar de nya ledarna för projektet att den nu publicerade tidtabellen ska hålla: Flygplatsen ska kunna invigas under andra halvan av 2017.
Det är i så fall fem år efter den ursprungliga planen som satt juni 2012 som invigningsdatum, sex år efter att arbetet startade. Kostnaderna för det som blir Tysklands tredje största flygplats efter Frankfurt och München, har under tiden tredubblats, från 2 miljarder euro till 5,4 miljarder euro. Och då är inte kostnaderna för vägar och järnvägar till och från flygplatsen inräknad.
Det verkar även som att kapaciteten på 27 miljoner passagerare årligen, snabbt kommer att vara otillräckligt. Den hopplöst urväxta flygplatsen Tegel, som idag är huvudflygplats i Berlin, hanterade förra året närmare 20,7 miljoner passagerare.
Kommentarer
Vad är det som egentligen har hänt? Problem med brandskyddet? Det låter lite lamt och varför skulle det ta extra 5 år att klara ut?
Det måste bero på något annat också. Något som inte tål dagsljus.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

