Boeing och Airbus rekommenderas att minska produktionen
Publicerad den 19 mars 2009Steven Udvar-Hazy, vd för leasingföretaget ILFC (International Lease Finance Corporation) sade vid ett ISTAT-möte häromdagen att en produktionsminskning på 25-30 procent skulle vara vettig, medan andra mötesdeltagare förordade ”liknande” produktionsminskningar, om än på något lägre nivå.
Oavsett procentsiffran, menade Udvar-Hazy att det är ”ofrånkomligt” med produktionsminskningar.
— Det är bara en fråga om när och i vilken omfattning, sade han.
En Boeing-talesman i publiken sade att produktionen för 2009 är fastställd men att man 2010 och framåt kommer att ”titta mycket noggrant på tillgång och efterfrågan så att det inte blir en överproduktion.”
En talesman för Airbus höll med.
— Vi bygger idag 34 st A320 per månad, en minskning från 40 per månad tidigare. Vi fortsätter att noga övervaka situationen och vi är realistiska och proaktiva, sade han.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten