EasyJet satsar på affärsresenärer

Publicerad den 13 juni 2005
Kommentarer
Europas  största lågprisflygbolag vid sidan av Ryanair, brittiska easyJet går nu mot strömmen och erbjuder flygplatslounger till sina resenärer. Men det blir inte gratis att komma in i easyJetLonges. Det kostar 12£ (knappt 200SEK) per gång att få tillgång till fullsorterad bar och business-service med Internet, fax och tidningar. Det är London/Gatwick som blir först ut med det nya konceptet. Det är uppenbart att easyJet vill ha fler välbetalande passagerare. Man inser att affärsresenärer kräver lite mer än bara låga priser.
Tillgången till lounger för easyJet gör det också lättare att leva upp till de utökade servicekraven vid förseningar och inställda flygningar. 
EasyJetLounges drivs i ett samarbete med handlingbolaget Servisair/GlobeGround som finns på många större flygplatser i Europa. 
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten