Fel i media om EUROBONUS i Sverige
I den intensiva debatten om konkurrens i inrikesflyget kan man numera ofta läsa att EUROBONUS – SAS lojalitetsprogram för flygresenärer som även används av SKYWAYS – tas bort för inrikesresor i Sverige från oktober i år. Det är en missuppfattning av en dom där Konkurrensverket drivit fram ett avgränsat förbud i Marknadsdomstolen i våras.
EURUBONUS finns kvar men kommer – från den 27 oktober – ha vissa restiktioner på linjer i Sverige där SAS eller SKYWAYS har eller får konkurrens. I skrivande stund gäller restriktionerna bara Stockholm-Göteborg, Stockholm-Malmö och Bromma-Visby. Till Malmö kan SAS för övrigt sälja resor till Köpenhamn, och då har EUROBONUS inga restriktioner om passageraren själv tar sig över bron till Malmö.
EUROBONUS ger kunderna som samlar poäng servicefördelar och poäng för bonusresor och frinätter på hotel och hyrbilar. Den restriktion som införs den 27 oktober är att SAS och SKYWAYS ej får lämna bonusresor på íntjänade poäng på konkurrensutsatta inrikesresor i Sverige. Däremot får poängen registreras som vanligt och användas för uppgradering till högre bonusnivå och utnyttjande av de serviceförmåner som därtill hör. På alla sträckor där SAS eller SKYWAYS är ensamma gäller EUROBONUS som vanligt. På sträckan Luleå-Göteborg räknas SAS som ensamma trots att konkurrens finns mellan Göteborg och Stockholm,
Frågan är om dessa restriktioner är tillräckliga för att få medlemmar i EUROBONUS att välja bort SAS framför en konkurrent? Vissa bedömare anser till och med att restriktionerna kan få motsatt effekt, att kunder som reser ofta på en linje kommer att bojkotta nya aktörer på SAS-linjer. Anledningen är att om SAS inte har konkurrens på en linje så är EUROBONUS mer värt för frekventa affärsresenärer.
SAS menar att det är orättvist och unikt att man inte får använda sitt lojalitetsprogram fullt ut på sin hemmamarknad på linjer där konkurrenter kan göra det.
MALMÖ AVIATION har fortsättningsvis möjlighet att ge flygbonus utan restriktioner till sina passagerare mellan Stockholm – Malmö och Stockholm – Göteborg. Det kommer att bli intressant att följa hur passagerarna reagerar på de olika bonusvillkoren för två konkurrenter på en flygsträcka. Såvitt vi vet är det första gången i världen som ett beslut får denna praktiska innebörd.
De norska och danska konkurrensmyndigheterna har nu uttryckt ambitioner att följa det svenska exemplet.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


