Featured article image

Flygbolaget Transjet utökar – Boeing 747 på gång

Publicerad den 6 juli 2001
Kommentarer

Transjet International AB – med säte i Sollentuna och med Transwedegrundaren Tomas Johansson som delägare – har börjat flyga med ytterligare en MD-83. Flygplanet flög tidigare för Air Liberte i Frankrike

Flygplanet flyger charter från Turkiet till Tyskland, Frankrike och Belgien. Sedan tidigare flyger bolaget med en MD-83 som flyger charter från England. Transjet har även reserverat registrering för en Boeing 747-212B som kan komma att användas för fraktflyg från Sverige.

I slutet på mars slutade bolaget flyga med de två Fokker F27 vilka Transjet Airways flög tidigare under namnet SAE Swe Aviation Europe som ägarna köpte i december. Efter köpet har det seglat upp en tvist mellan Transjet och Swe Aviations tidigare ägare Swetrail i Värnamo. Det handlar – enligt Tomas Johansson – om tidigare förluster som ej redovisats vid köpet och han har därför stämt Swetrail vid Värnamo tingsrätt på 2,5 miljoner kronor.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten