Flygbranschen söker förlängda krigsriskgarantier
Svenskt Flyg skriver idag ytterligare ett brev till Regeringen i avsikt att – i likhet med övriga europeiska stater – få likvärdiga villkor för krigsriskförsäkringar med mera. -Syftet med brevet är följande, skriver föreningens ordförande Lars Wohlin:
-Att uppdatera riksdag och regering på situationen för flyget så att nödvändiga åtgärder vidtas i tid.
-Att påpeka det orimliga i att Sveriges flygverksamheter – genom Riksgäldens administration – får väsentligt högre kostnader för statlig krigsrisksgaranti än andra länder i EU och Norden.
– Att verka för en förlängning av en statlig krigsriskgaranti under förutsättning att andra EU-stater lämnar en sådan.
– Att verka för att nya kostnader för säkerhetskontroller på flygplatserna
bekostas av staten under förutsättning att så sker i andra EU-stater.
Skulle Sverige gå sin egen väg och fortsätta att negativt särbehandla de svenska flygföretagen, så kommer det att drabba näringslivet och sysselsättningen – inte bara inom flygbranschen. Ett snabbt beslut om en med andra EU-stater likvärdig behandling av försäkringsgarantifrågan är nödvändig och vi begär därför besked i denna fråga. Flera svenska flygbolag kommer i dagarna att direkt ansöka om förlängda garantier till Näringsdepartementet, avstutar Wohlin.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


