Flygplanstillverkaren Boeing vinstdrivande igen

Publicerad den 2019-10-25 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Boeing är vinstdrivande igen men 737 Max-krisen är fortfarande ett stort problem för bolagets finansiella resultat, skriver CNN Business
Flygplansstillverkarens resultat blev 895 miljoner dollar i det tredje kvartalet jämfört med andra kvartalet där resultatet var en förlust på 3,7 miljarder dollar. Förlusten berodde på en kostnad på 5 miljader dollar relaterad till att man groundat 737 Max i mars månad. 
 
Resultatet i det tredje kvartalet halverades från de 1,9 miljarder som redovisades året innan. Vinsten föll med 21% p.g.a. uteblivna leveranser av 737 Max, där 737 Max har varit deras bästsäljare.
 
Boeings vinst baserar sig främst på försvars- och rymdindustrin medan tillverkningen av de kommersiella flygplanen blev förloraren, skriver CNN Business.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten