Hotel bokas på nätet som aldrig förr

Publicerad den 2003-05-08 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Hotellbokningen på Flygtorget lanserades i februari men har nu tagit full fart. Det beror dels på att det är enkelt att boka men framför allt på att det är låga priser som erbjuds. Även centrala – fyrstjärniga -  hotell i storstäderna kan man nu få för under 1000-lappen. Det finns 22.000 hotell att välja på i databasen och fler kommer till hela tiden.
Under de senaste veckorna bokades hotell på Flygtorget för nära 300.000 kronor och det genomsnittliga antalet nätter man bokade var 3 nätter. De vanligaste destinationerna där hotellen bokades var i nämnd ordning: Paris, London, Rom, New York och Budapest. Kunderna hittar även bra hotell i Dublin, Istanbul, Barcelona, Bryssel, Stockholm och Malmö.
- Vi ser en trend att folk som köper billiga flygbiljetter – till exempel SAS Snowflake eller Virgin Express – nu i allt större utsträckning även bokar boendet direkt hos oss, säger Magnus LundinFlygtorgets Resor.

Bilden. Klassiska hotell Waldorf Astoria i New York.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten