Featured article image

Inrikesflyget fortsätter minska

Publicerad den 4 juli 2024
Kommentarer
Utrikestrafiken på de statligt ägda flygplatserna ökade med sex procent i juni jämfört med samma månad 2023. Samtidigt minskade inrikesresandet med 20 procent; på Göteborg Landvetter minskade inrikestrafiken med hela 33 procent jämfört med förra året. Flygresandet i juni ligger totalt sett på jämförbara nivåer med juni 2023 med totalt 3,1 miljoner flygresenärer, vilket är 89 procent av prepandeminivåerna.
Trenden med ett starkt utrikesresande fortsätter tillsammans med att flygbolagen satsar på fler destinationer via Sveriges största flygplatser Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport. Utrikesresandet ökade sammantaget med 6 procent under månaden medan inrikesresandet minskade med 20 procent. På Arlanda ökade utrikesresandet med 11 procent under juni medan utrikestrafiken ökade med 7 procent på Landvetter.
 
– Flygbolagen fortsätter att lägga till mer trafik på våra flygplatser, framför allt till destinationer i andra länder i Europa, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd.
 
I årets sommartrafikprogram lanseras 25 nya linjer, varav 17 är nya linjer via Stockholm Arlanda Airport och 8 är nya linjer via Göteborg Landvetter Airport. Nya chartersatsningar görs från Malmö Airport, Luleå Airport, Umeå Airport samt Åre Östersund Airport. På Arlanda lanserades bland annat Toronto och Montreal med Air Canada, och Pristina, Rhodos och Heraklion med SAS. Från Landvetter börjar även Norwegian flyga till Pristina.
 
Under juni reste drygt 3,1 miljoner resenärer via Swedavias tio flygplatser. Resultatet i juni ligger på samma nivå som resandet under juni i fjol. Utrikesresandet ökade med 6 procent till drygt 2,5 miljoner resenärer medan inrikesresandet minskade med 20 procent till nära 618 000 resenärer. Resandet totalt sett vid Swedavias flygplatser under juni månad ligger på 82 procent av prepandeminivåerna, 2019.

Kommentarer

greg
2024-08-09 16:42

Försök att förstå att minskningen i inrikesresande i huvudsak beror på ändrade vanor från företag, stat, kommuner och andr organisationer. Nästan alla onödiga endagarsmöten har ersatts med betydligt effektivare web-möten och medarbetarna vill inte flyga över dagen. Detta kommer aldrig att ändras tillbaka. Bara att anpassa kostymen.

Mr €
2024-08-08 15:14

Inte så konstigt med flygskatt och dyra biljetter, en ATR72 drar under 0.3 liter/passagerarmil raka vägen i 500km/hr. Det ska komma en ny version ATRevo som ska dra 20% mindre bränsle, men kostnaden sjunker först ordentligt med endast 1 pilot ombord.

Peter
2024-08-07 12:18

Nu handlar det inte om att Luleå ligger i världens ände enligt vissa. Vi har i många år haft två bolag som flyger och priserna har tidigare varit humana. Ryanairs korta inhopp med en avgång per dag kan knappast räknas. BRA är ju inte direkt något lågprisflyg.

H
2024-08-06 17:29

Sen har vi ju statliga Swedavia som sover och väntar på bättre tider. Finns många flygplatser utomlands som satsar och växer men icke här hemna.

Erik
2024-08-06 12:28

Dom som tar tåget till/från Norrland ser nog ändå tåget som ett alternativ – det vore ju konstigt annars?

thomas
2024-08-06 11:50

Det är priserna som avskräcker, sen drar South West gör, de säljer många BIljetter för 49 59 dollar.
Alla (utom BRA Ampola) har dessutom för stora flyg, man måste gå ner i storlek och få upp , frågan varför Bra inte byggde ut linjerna i stället för att satsa på charter. En inrikes kärra drar in mer pengar under en dag än en chartermaskin. Heller inte fler flyg”types” i ett litet bolag,
Trots att Ryan och Southwest kör “en types” och det går bra för bägge.

LLA
2024-08-05 22:30

Bor man i Norrland finns inget alternativ! Tåget går inte att lita på, tar mellan 10–12 timmar och kostar många gånger lika mycket som flyget…ibland mer.

Hepp
2024-08-05 19:54

Det är ju lite sådär svenskt PK skämmigt att flyga inrikes. Och som vanligt till ingen global nytta alls.

Ro
2024-08-05 19:49

Finns flera orsaker säkert, för dålig konkurens. Dessutom har ju Ryan lagt ner inrikes. Har Landvetter ens kvar någon inrikes förutom Arlanda och Bromma?

Inrikesflyget
2024-08-05 17:10

Jag trodde inrikesflyget = Bromma flygplats.

Jo men...
2024-08-05 16:50

Ja, men just Luleå ligger ju i världens ände. Det är lika stor kulturskillnad som om du åker söderut.

Peter
2024-08-05 13:40

Inte konstigt med tanke på de priser flygbolagen tar på inrikesflyg. Nästan 2000 kr enkel med Norwegian i low fare till Luleå. Klart att inga köper biljetter då.

Joakim
2024-07-05 14:27

Det är absurt. Företag och organisationer ställer om sitt resande och gör stora utsläppsminskningar i sina verksamheter. Då svarar regeringen med att pumpa in miljoner för att ÖKA utsläppen igen. Samtidigt fortsätter Swedavia pumpa in pengar i Bromma istället för att agera ekonomiskt och samla flygtrafiken på Arlanda.

Ska vi någonsin ställa om så kan vi inte lägga våra skattepengar på att ge de *kortaste* flygrutterna konstgjord andning.

thomas
2024-07-05 12:03

Att inte ett helhetsgrepp tas på inrikesflyget med dess kostsamma skatte finansierade flygplatsstöd, och utdelande av trafik subventioner, i hundramillionklassen, en ordentlig genomlysning av hela branschen med alla verksamma där bör ske.
Skicka ut massenkät till alla företag runt om i landet, allt för att att inte bara pytsa ut hundra tals millioner hit och dit helt utan fakta och analyser.

Kalle flygare
2024-07-05 11:07

Varför slösa pengar på banuderhåll på Bromma istället för att använda välbehövliga pengar för att utveckla Arlanda? Politiker kan ingenting om ekonomi och de vill INTE lära sig läxan efter pandemin med facit i hand att inrikesflyget blir allt mindre. Så ansvarslöst att INTE vilja inse att Bromma inte har någon framtid alls.

J
2024-07-04 19:29

Ta bort flygskatten till att börja med

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten