Inrikesflyget tillbaka i Karlstad med Air Leap

Publicerad den 2018-09-05 00:00av Redaktionen
Kommentarer
En Saab 340 med Air Leap och en relativt tät tidtabell. Nu är flygtrafiken mellan Karlstad och Stockholm igång igen efter att ha legat nere sedan i maj.
Karlstad är det senaste tillskottet i linjenätet hos Air Leap. I måndags gick premiärturen vilket innebär att staden nu fått tillbaka flygtrafiken till Stockholm som legat nere sedan i maj då Nextjet gick i konkurs. Likt tiden med Nextjet är det en Saab 340 som flyger sträckan och man räknar med att hålla samma tidtabell som tidigare, två-tre dagliga rotationer till Arlanda.Flygbolaget har också bestämt att basera flygande personal i Karlstad.
                     
Karlstad har en utrikeslinje till Frankfurt, slingad via Jönköping. Trots det finns en stor efterfrågan på trafik till Arlanda och de möjligheter till transit som finns där. Det var en av anledningarna till att BRA avstått från att ta upp den nedlagda linjen.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten