Lion Air vill vända Boeing ryggen

Publicerad den 2018-12-05 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Fingerpekandet pågår just nu för fullt om vem som har skuld i Lion Airs haveri utanför Jakarta. Det har retat upp flygbolaget som vill hoppa av sin jättebeställning hos Boeing.
Boeing har fått utstå hård kritik av bland andra de amerikanska pilotföreningarna för att man inte informerat om ändringarna i antistall-instrumenteringen på MAX-maskinerna. Underförstått är flygplanstillverkaren därmed varit delaktig i skulden till Lion Airs haveri utanför Jakarta.
 
Nu har också Lion Air själva höjt tonläget mot Boeing som de menar försöker skylla flygbolaget för en dålig säkerhetskultur och brister i underhållet och att det ligger bakom olyckan. Lion Air anser sig vara så pass förolämpade att man nu undersäker möjligheten att avboka de beställningar som är liggande hos Boeing. Det blir i så fall en rejäl smäll i Seattle eftersom Lion Air har beställningar på 190 Boeing 737 i olika versioner liggande hos flygplanstillverkaren.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Boeing
2018-12-06 20:05

Som min rubrik säger. Detta är otänkbart i Asien.
Deras kultur bygger på att skylla på andra.
I alla lägen.

Dragan
2018-12-06 10:53

Håller med, men dem(Lion Air) vill väl komma undan när en dörr står på glänt som ger Boeing skulden.

Bjørn.
2018-12-05 16:24

Dette flyet hadde disse feilene / indikasjoner på dette på hele 4 flighter før denne. Sier seg selv at dette flyet ALDRI skulle tatt av. Sånn sett har vel Lion air skyld i å presse grensene for langt?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten