Nextjet letar flygplan och piloter

Publicerad den 2012-05-25 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Trafiken till Östersund läggs ner men samtidigt öppnas nya linjer och andra får fler frekvenser. I svallvågorna efter Skyways expanderar Nextjet och med nya flygplan på väg in måste också antalet piloter utökas.
NextJet Saab 340

SAS blir från den första juni ensam operatör på linjen från Stockholm till Östersund. I dagarna beslutade Nextjet att lägga ner den egna rutten från Bromma och därmed också dra tillbaka underhåll och flygplan som tidvis varit stationerade i Östersund.

– Det är tråkigt, men sedan vi tappade den upphandlade trafiken mellan Östersund och Umeå, som vi också förlängde till Luleå, får vi inte upp de passagerarsiffror vi vill ha, säger Brian Liddle på Nextjet till Flygtorget.
        
Den kapacitet som i och med nedläggningen frigörs ska Nextjet använda till dels de nya linjer som bolaget börjar trafikera i svallvågorna efter att Skyways konkurs, dels öka kapaciteten på andra linjer. Under onsdagen gick bland annat frekvenserna på Halmstad upp, där trafiken sker i samarbete med Kullaflyg. Idag fredag startar linjen till Växjö tillsammans med Smålandsflyg och på måndag startar en av bolagets ATP:er de egna flygningarna mellan Arlanda och Karlstad med tre dagliga rotationer. Successivt ökas också frekvenserna på Visby till fem dagliga turer under högsäsongen i sommar.
        
Dessutom finns ihärdiga rykten att Nextjet tar över Skyways linje mellan Stockholm och Kristianstad, en flygplats som just nu står helt utan flygtrafik. Passagerarunderlaget på cirka 40 000 passagerare kan dock motivera att trafiken återstartas.

– Den senaste tiden har ett antal regionala flygplatser hört av sig eftersom det fanns en oro för hur det skulle gå för Skyways. Kristianstad är en av de flygplatser som vi för diskussioner med, men mer kan jag inte säga i ögonblicket.
        
För Nextjet innebär den pågående expansionen också att behovet av flygplan ökar. Brian Liddle menar att det är en utmaning att ta hand om alla nya möjligheter på ett klokt sätt och i rimlig omfattning.
        
Men redan nu står klart att flygplansflottan måste utökas. I nuläget består den av 10 SAAB 340 och 4 ATP och enligt planerna ska den redan under sommaren öka med sex flygplan. Förhandlingar förs därför med ett flertal möjliga leverantörer.

– Vi gör just nu en avvägning om det är ATP eller SAAB 340 vi behöver. De matchar varandra bra i relationen flygningar under peak och flygningar på dagen i lågtrafik. Vilken typ vi slutligen kommer att välja är inte klart än.
        
Innebär det att ni också behöver anställa fler piloter?
– Ja, förmodligen.

Sök flyg med NextJet direkt på Flygtorget.se

Skriv en kommentar

Kommentarer

Kid
2012-05-28 13:48

Ofattbart att ingen bara plockar upp linjen och sätter fart på den efter tio års misshandel….

Möjligheten är ju total och utan konkurrens….

F/O
2012-05-28 13:04

Ja det är ju ganska många TurboPropp-bolag som har piloter snittandes på 900H/År.

Anders
2012-05-27 22:36

Har rest med NextJets ATP mer än en gång. Betydligt bekvämare “gång” än F50. Gungar inte alls på samma sätt. Uselt benutrymme som i alla TP. På korta sträckor kan skillnaden i restid vara högst några minuter. Gissar att nästan all JZ-personal söker NextJet nu. Frågan är om NextJet vill ha personal som måste gå ned minst 30% i lön för att fortsätta flyga?

Bo Grahn
2012-05-27 12:48

Långsamt och väderkänsligt (ligger ofta på 5000 m). Rena rama gräsklipparen. Dubbla påsar i stolsfickan…

Anders
2012-05-26 20:38

Flygplan: Tror inte NextJet har finansiella möjligheter att införa nya flygplanstyper. Nyanställningar: Existerande pilotkår flyger inte i närheten av 900 hrs/år. Kan säker bli några uppgraderingar (till billigast möjliga kaptener) och några nyanställningar av billigast möjliga styrmän. Mer troligt är kanske långtidsinhyrning av öststatsbolag som de redan har på Gällivarelinjen.

Janne
2012-05-26 13:59

Förmodligen i det här fallet är det därför att om man opererar SF-34 så behöver man dubbelt så många piloter som flygvärdinnor….

Pilotvän
2012-05-26 10:58

Varför är det hela tiden en fråga om att anställa fler piloter…Kabin då?
Det är sånt fokus på piloter att man mår dåligt!
Tycker att en flygsida bör ha lite mer CRM, att man är en besättning!

Eurobunos Guld
2012-05-26 02:34

Tråkigt att nu även Skyways är borta. Nu måste SAS som största aktören ta sitt ansvar för att till fullo nyttja alla de potentiella flygbolag som de fakto matar SAS trafik till ARN/CPH. SAS har börjat bra med satsningen på Blue1, jag hoppas detta håller i sig och utvecklas vidare. SAS varumärke är starkt så varför inte nyttja detta som franchising som t.ex. BA gör (ref Sun-Air Denmark). Vi skandinavier vill åka skandinaviskt. Jag håller på SAS!!

Jens
2012-05-26 00:56

Borde inte öknen i Arizona vara full av avställda 340:or som t.ex. American Express använt innan. Är dom i flygdugligt skick fortfarande eller för gamla/rostiga/nedplockade? Nån som vet?

F50
2012-05-26 00:40

Lycka till med att hitta fler ATP, enligt Wikipedia
finns det 4 st i passagerar konfiguration flygande.
Samtliga leasar redan nextjet.
Resterande 53 ATP som fortfarande flyger är
i fraktversion.
Ska de köra passagerarna med fraktflyg.

Kalle Anka
2012-05-25 22:54

Alla som vet något om flyg fattar att det inte är en bra ide med ytterligare typer så det blir nog varken ATR eller Fokker. Ni andra sitter ju bara och gissar/tror och vill.

Trevliga flygvärden
2012-05-25 22:51

Har Nextjet sin baser , är det ute stationering på orterna eller Arlanda som gäller ? är så himla nyfiken

M
2012-05-25 17:32

Kanske kan hämta några ATR från Cimber.

S340
2012-05-25 12:58

Ni behöver inte vara oroliga. Det finns kärror. Och alla bittra stackare, sök så kanske ni får flyga istället för att gnälla på nätet?

ekk
2012-05-25 12:55

Skyways ägde bara 2 av sina plan, resten leasades. Så Skyways är ingen lösning. Men däremot läste jag om att Nextjet sätter in en ATP till Karlstad första veckan, o sedan en Saab 340 och att man senare skulle öka kapaciteten. Så något har dem i åtanke.

51
2012-05-25 12:07

Jo,fokkrarna hyr HAN säkert ut jättebilligt,tror du inte?

F50
2012-05-25 11:27

Vore det inte smart att ta in ett par av Skyways
gamla Fokker 50, det lär ju även finnas piloter
med lokal förankring som behöver jobb.

ATP
2012-05-25 11:12

Ni behöver inte vara oroliga. Vi har flygmaskiner och har nya på gång. Tro inte på rykten……

Gege
2012-05-25 10:53

Finns inte att få tag i så lätt! Plus att det tar mycket längre tid att implementera ny typ än utöka befintliga typer i antal.
Sen är det inte bara att hitta maskin, den ska betalas också. Inte så lätt om man har dåligt med pengar. Ryktet säger att man är skyldig nuvarande leasingägare ganska många miljoner. Tror inte man får någon ny maskin från det hållet innan allt är betalt!
Enormt klantigt om man har tagit sig ann mer trafik än vad man har flygplan till!

Johan
2012-05-25 10:37

Det har snackats mycket om ATR42/72 för Nextjet. Vore det inte lämpligt att ta in den masinen istället nu?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten