Norwegian startar trafik från Paris till USA
Det blir, något överraskande, Paris som Norwegian satsar på med nya långlinjer. Den 29 juli invigs tre linjer från CDG till New York med fyra avgångar i veckan, Los Angeles, två gånger i veckan och Fort Lauderdale, en avgång i veckan.
– Vi är glada över att kunna erbjuda resenärer från Paris prisvärda biljetter till USA i helt nya Dreamliner. Närmare 30 procent av alla som flyger med Norwegian mellan USA och Europa är amerikaner så vi ser fram emot att kunna erbjuda amerikanska resenärer ännu fler destinationer att välja mellan i Europa. Vi märker att det finns ett stort intresse för låga priser mellan USA och Europa och det kommer fler nya linjer till fler spännande destinationer framöver, säger Norwegians VD Bjørn Kjos
Den nya trafiken blir samtidigt premiär för Norwegian på Paris-CDG. Hittills har de europeiska flygningarna gått till Orly strax söder om Paris men där fanns inte passande slotar för de nya långlinjerna. Det är ännu inte klart om också den franska huvudstaden ska bli en regelrätt bas likt den som finns på London-Gatwick. En del bedömare hade räknat med att någon av baserna i Spanien, till exempel Barcelona, skulle bli nästa utgångspunkt för nya långlinjer. Norwegian kommer inledningsvis att rotera de Dreamliners som idag finns på Gatwick och i Bangkok för att flyga de nya linjerna. I dagsläget flyger Norwegian intercont från Stockholm, Oslo, Bergen, Köpenhamn och London, sammanlagt 38 olika linjer.
Antalet långlinjer växer dock under 2016 i och med tillförseln till flottan av nya Dreamliners. Den första av de nya B787-9 levereras redan i början av nästa vecka och baseras på Gatwick. De kommer att användas på de nya linjer som redan är planerade: Oslo – Boston, Köpenhamn – Boston, London – Boston och London – San Fransisco. Det är en trafik som flygs med en långlinjeflotta som har en snittålder på 3,6 år.
– Det är en av Europas yngsta flygplansflottor. Det är en betydande konkurrensfördel. Generellt ser vi även en god efterfrågan på flygresor. Samtidigt skapar oförutsägbara politiska beslut om ny flygavgift i Norge osäkerhet för hela flygbranschen. Det är motsägelsefullt att flygbolaget med lägst utsläpp ser ut att straffas hårdast, säger Bjørn Kjos.
Kommentarer
Och så Italien på det, och sen kanske Barcelona, expansivt så det heter duga! :-O
“Vi märker att det finns ett stort intresse för låga priser..” Om Kjoos testar med att ge alla som reser med NAS betalt så skulle bokningstalen säkert sticka iväg ytterligare!
Ok från SAS propaganda tjänst, gnäller ut sin avundsjuka.
LGW bas som flyger, vad ska de franska facken göra? Bolaget flyger redan på ORY, business as usual.
Den otroligt duktiga och intelligenta Gunnar från Norwegians propaganda avdelning framför som alltid en väldigt relevant och intressant kommentar….
Gustafsson
Hur har gubben Gustafsson tänkt att få nöjda anställda?
Hur har gubben Kjos tänkt lösa detta med franska facken? Inget lågprisbolag har lyckats hitils..
Fantastiskt at man får fler nya destinationer från Norwegian. Va bra att det är USA som gäller!
Tråkigt att det fortfarande är USA som gäller. När kommer nya destinationer??
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

