Ny landsortscharter med Ving
Vings marknadschef Claes Pellvik säger att bakgrunden till beslutet är de stora framgångar Ving haft med Tunisien-trafiken. Arrangörens kunder har givit resorna till Tunisien höga betyg.
"Efterfrågan på nyheter är stor på nyheter ute i landet", säger Claes Pellvik. "Tunisien har Medelhavets finaste stränder och många upptäcker när de kommer ner, att det är mer välordnat och mer ´europeisk' än de trott, inte minst i de nya, fräscha badorterna Port el Kantaoui och Hammamet (bilden ovan)."
Ving har för den nya trafiken anlitat det tunisiska charterbolaget Nouvelair med moderna Airbus A320 i sin flotta.
När Flygtorget @irmail ringer Skavstas flygplatschef Dot Gade Kulovuori (bilden th), för tillfället i London, för att få
hennes kommentar till att ännu en charter går från Skavsta, så vet hon det ännu inte själv, och utbrister:
“Oj, vad kul! Jag blir så glad. Det visar att det finns ett behov av charter från Skavsta och att vi nu på allvar har börjat attrahera den.”
Både Fritidsresor och Ving har nu flera både sommar- och vinterdestinationer med flyg från Skavsta.
När Fritidsresor nyligen berättade att man också skulle flyga till Thailand från Skavsta sa Fritidsresors Sverigechef, Christian Clements, att det för en familj om fyra personer blir 2 000 kronor billigare att flyga från Skavsta.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


