Öppning för konkurrens inom flygtrafiktjänst
Marknaden för flygtrafiktjänster, som idag domineras av statliga Luftfartsverket, har under senare år tagit flera kliv mot att konkurrensutsättas. För att utveckla och förbättra konkurrenssituationen krävs dock att rollerna tydliggörs och kanske också ökad reglering. Detta konstaterar Luftfartsstyrelsen i sin rapport Flygtrafiktjänst i Sverige - En utredande studie om förutsättningar för konkurrensutsättning.
Idag dominerar Luftfartsverket, som är ett statligt ägt affärsdrivande verk, den svenska marknaden för flygkontrolltjänster i svenskt luftrum och vid svenska flygplatser. Men under senare år har regeringen, statliga utredningar och även Luftfartsverket uttalat sig positivt om att öppna flygtrafiktjänsten för konkurrens.
Ett svenskt bolag har också bildats nyligen, med affärsidé att driva flygtrafikledningstjänst och flygplatser i Sverige och internationellt. Ett antal icke-statliga flygplatser har också visat ökat intresse för andra leverantörer än Luftfartsverket.
- Allt detta sammantaget har öppnat för en konkurrenssättning av flygtrafiktjänsten. Det innebär att nya krav också ställs både på aktörerna på marknaden som på de reglerande myndigheterna, däribland oss, menar Nils Gunnar Billinger (bilden), generaldirektör på Luftfartsstyrelsen.
Därför anser Luftfartsstyrelsen bl a att Luftfartsverkets nuvarande organisation vad gäller uppdelningen och korssubventionering mellan flygtrafiktjänst och flygplatshållning måste tydliggöras för att få till stånd en fungerande konkurrens inom flygtrafiktjänstområdet. Det finns också ett antal andra frågor som behöver utredas ytterligare, enligt Luftfartsstyrelsen. Lika villkor måste gälla för alla aktörer och konkurrensutsättning måste därför troligen åtföljas av utökade regleringar.
Rapporten i sin helhet kan hämtas på www.luftfartsstyrelsen.se/rapporter.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


