Oslo får två nya långlinjer i sommar

Publicerad den 2018-04-06 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Trafiken mellan Asien och Skandinavien ökar. I sommar flyger två koreanska flygbolag säsongstrafik från Seoul till Oslo.
Den koreanska huvudstaden Seoul har länge varit en kandidat för en direktlinje från Arlanda. I samband med att SAS etablerade Stockholm – Hong Kong för två år sedan var det många som i förhandstipsen satsade på att den nya linjen skulle gå till Seoul. 
Nu visar det sig att Oslo är den stad som lockar de koreanska resenärerna mest. I sommar öppnar två flygbolag säsongslinjer till Gardermoen. 
Först ut är Korean Air som återvänder till Oslo även denna sommar med en serie charterflygningar. Mellan den 22 juni och 31 augusti flyger man elva charterflygningar mellan de två städerna. Det är tre fler än under förra sommaren och flygs med en A330-200.
Ett par veckor senare, den 10 juli drar Asiana Airlines igång en betydligt tätare trafik. Fram till den 29 augusti flyger man en A330-300 två gånger i veckan mellan de två huvudstäderna. Fokus ligger på inkommande resenärer och flygbiljetterna säljs i första hand i Sydkorea.
– Tillväxten i turisttrafiken från Sydkorea är enorm. Därför är det glädjande att se att Asiana Airlines valt att dra igång flyglinjen för att möta den tillväxten, säger Jesper Spruit, ansvarig för trafikutvecklingen på Gardermoen.
De sammanlagt 26 rotationerna i sommar innebär att det finns kapacitet till drygt 6 500 stolar lite beroende på vilka versioner av flygplanen som flygbolagen tänker använda.
Skriv en kommentar

Kommentarer

pf
2018-04-09 12:30

Bergen er ikke hovedstad.

Mulig luftfartsavtaler sier noe om landingssteder.

Ejurr
2018-04-09 03:40

Varför Oslo, den fulaste hufvudstaden i Norden? Varför inte Bergen istället?

Statfreak
2018-04-09 01:25

Antalet koreanska besökare till Norge är dubbelt så stor som till Sverige och Danmark tillsammans.

Gh
2018-04-07 14:14

Bara att gratulera Oslo

Gute
2018-04-06 15:46

Hoppas det blir extra flyg till Gotland från Arlanda i sommar?

pf
2018-04-06 11:59

evnt åpne bolag i sør-øst Asia, i land som har mer liberale overflygingsrettigheter med Russland.

Og derav gynne skandinavisk turisme på et sett som andre ikke klarer.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten