Piloter betalar för att jobba

Publicerad den 2017-09-07 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Flyg gärna på våra linjer och skaffa dig erfarenhet – men det kostar pengar. Så resonerar Air Baltic och det har väckt stor uppståndelse i pilotkretsar.
Arbetsmarknaden för piloter blir allt tuffare, det är ingen nyhet. Men nu verkar Air Baltic har trampat över en hittills fredad gräns. Unga nyutexaminerade piloter med behov att logga flygtid och erfarenheter för att komma vidare i karriären får betala när de tar plats i högersitsen.
Pilotorganisationerna i Europa har reagerat kraftigt och även en del EU-politiker som nu ska försöka stoppa vad de menar är ett oskick. 
Skriv en kommentar

Kommentarer

Jeff
2017-09-08 01:38

Förr slapp piloter betala för både Type Rating och sin Line Training. kan förstå att bolagen vill att man betalar sin TR men aldrig LT. Ingen bransch agerar så ruttet som flyget. Tänk om du tar TAXI behörighet och ställer upp och kör Taxi gratis åt en åkare ett helt år. Betalar för det och ingen lön!

RagnarAir
2017-09-07 18:33

Kolla hur det fungerar på “flygskolor” som idag bedriver verksamhet på vissa svenska inrikeslinjer.

E
2017-09-07 16:26

Kom igen, räkna istället upp de bolag där du slipper betala för T/R etc som nyexad… Kommer vara en betydligt kortare lista.

T
2017-09-07 15:48

Nytt? Pay to fly har funnits som begrepp länge…tyvärr. Så det nya, och bra, skulle isåfall vara om politikerna försöker hindra det.

ABC
2017-09-07 11:44

Det enda som är “nytt” är väll att man gör det öppet? Att betala för flygtid har varit möjligt i minst 30 år. Oftast genom agenturer och på mindre kända flygbolag.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten