Ryanair – en tungviktare i domstol
Den här veckan bjuder Ryanair på en rejäl kontrast: På torsdagen hyllar bolaget en spansk domstol för att ha fängslat en stökig passagerare. På fredagen bråkar de med holländska myndigheter, EU-kommissionen och domstolar om borttagna landningsrättigheter.
Det är omöjligt att inte bli underhållen av dramatiken. Ryanair har blivit Europas mest högpresterande budgetbolag – och kanske samtidigt Europas mest högpresterande rättssalsbesökare.
Fängelse för passagerare – Ryanair applåderar domen
Det började i Vigo. En passagerare som gått till attack mot andra ombord på en London–Lissabon-flight i december 2023 dömdes nu till åtta månaders fängelse och 10 000 euro i böter. Incidenten tvingade fram en nödlandning, två timmars försening och 179 trötta resenärer, många av dem barnfamiljer.
Ryanair är nöjda med att domstolen gick hårt fram:
”Vi kommer fortsätta åtala alla som stör flygsäkerheten. En liten grupp bråkstakar ska inte få sabotera för våra passagerare”, säger bolaget.
Det är tydligt: Ryanair är trötta på att hamna i headlines för passagerare som inte kan bete sig – och använder rättssystemet som avskräckande verktyg.
…men samma dag blir Ryanair själva av med landningsrättigheter
Över till Eindhoven, där den nederländska slot-myndigheten ACNL tröttnat på Ryanairs sena kvällslandningar från Sofia och Pisa. Resultatet? Ett ovanligt hårt straff: två slottider borttagna ur sommarens schema, och enligt ACNL kan det totalt handla om upp mot 60 färre slottar under säsongen.
Ryanair är… milt sagt inte glada:
” Ett oöverträffat, irrationellt och oproportionerligt beslut.”
Att de dessutom skyller på ATC-förseningar — och passar på att kalla EU-kommissionens ordförande “Ursula von Derlayed-Again” — gör inte dramat mindre underhållande.
Och som grädde på moset: bråk om papperslösa boardingkort
Som om det inte räckte med Vigo och Eindhoven hamnar Ryanair nu även i konflikt med flera länder kring sin nya policy: inga utskrivna boardingkort från 12 november.
Portugal säger nej, Albanien säger nej (till 2026), Marocko säger nej – och äldreorganisationer i Storbritannien kokar. Att två miljoner britter över 55 inte ens har smartphone hjälper inte Ryanair i opinionen.
Michael O’Leary är dock obrydd:
”Tappar du mobilen? Inga problem. Vi skriver ut ett nytt boardingkort vid gaten. Men du måste ha checkat in i förväg.”
Det är O’Leary i ett nötskal: stenhård linje – och en snabb gliring till den som inte håller koll på batterinivån.
Fredagsreflektion:
Det är imponerande hur Ryanair lyckas driva tre massiva juridiska och regulatoriska fronter samtidigt — passagerare, slotmyndigheter och nationella luftfartsverk — utan att tappa tempot på trafiksiffrorna.
Och ärligt talat: få bolag i Europa använder rättssystemet lika aktivt som Ryanair. Det är inte längre bara Europas största lågprisbolag. Det är Europas mest konsekventa juridiska spelare.
Deras flygplan må vara “Gamechangers”, men i rättssalen är de Europas oomstridda tungviktare. På gott och ont.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.


