Ryanair: ‘Sale’ och lägstapris-garanti

Publicerad den 9 maj 2007
Kommentarer

Ryanair, ständigt i farten med säljfrämjande åtgärder, säljer från idag många miljoner biljetter för flygningar över hela Europa till ett lågt pris och inklusive skatt och avgifter.

Ryanair utropar sig samtidigt till "första flygbolag" som garanterar, att deras pris är det lägsta. Hittar kunden ett lägre pris på en Ryanair-rutt ger bolaget dubbla mellanskillnaden tillbaka.

Bilden: Wilhelm Hamilton, Ryanair


Gäller prisgarantin på obestämd tid framöver!? frågar Flygtorget @airmail - eftersom det inte står om någon tidsbegränsning i Ryanairs pressmeddelande om kampanjerna.

"Nej, fram till den 12 juni, det framgår på vår hemsida", säger Wilhelm Hamilton, Nordeuropachef på Ryanair.

Under kampanjperioden kommer Ryanair att ange alla sina priser inklusive skatter och avgifter.

"Nu kommer kunderna att riktigt uppmärksammas på de stora prisskillnaderna mellan oss och andra", säger Wilhelm Hamilton. "Prisgarantin gäller f ö även om en konkurrent slår oss med priset på samma stad, med samma Iata-kod." 

Ryanair garanterar alltså lägsta flygpris från t ex en London-flygplats till Stockholm/Skavsta, i jämförelse med alla bolags priser från alla London-flygplatser till Stockholm/Arlanda, Stockholm/Bromma och Stockholm/Västerås – och på liknande sätt över hela Europa.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten