Featured article image

Ryanair större är SAS och KLM 2003!

Publicerad den 2002-04-03 00:00av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-01-12 03:21
Kommentarer
I en intervjuv i dagens nummer av Airlines Monitor Weekly förutspår RyanAirs VD Michael O´Leary en fortsatt kraftfull expansion. Bolaget - som nu är nummer sju i Europa - kommer att bli nummer fem år 2003 genom att passera bolag som KLM och SAS i storlek. O´Leary begränsar dock sina erövringsplaner till Europa. I ett annat utspel vill dock O´Leary gärna starta trafik till nya EU-stater som t ex Polen då den ansluter sig till den inre marknaden den 1 januari 2004.

Airlines Monitor Weekly frågar Michael O`Leary: –Var på rankinlistan i storlek bland Europas flygbolag är RyanAir nu?


Svar: – Nummer sju, efter British Airways, Lufthansa, Air France, Alitalia, SAS och KLM. Nästa år skall vi passera KLM och SAS. Vi skall bli Europas största bolag inom sju eller åtta år. Vi har växt 25-30% varje år de senaste 10 åren. Förra året flög vi 10 miljoner passagerare. Nästa 12-månadersperiod skall vi flyga 13 till 13,5 miljoner passagerare. Fortsätter vi att växa så i sju år till passerar vi British Airways.


Nästa fråga till O`Leary från Airline Monitor Weekly: -Har Ni något intresse att flyga utanför Europa?


Svar: – Vi har inget intresse av att expandera utanför Europa. Europa är en jättemarknad. En av de saker jag lärt från min kollega på Southwest är att vara diciplinerad. De växer bara i USA. Jag tror vi skall följa denna modell. Vi skall erövra Europa. Vi har inget intresse av att erövra världen!

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten