SAS drar ner på Eurobonus
Publicerad den 1 december 2014En inrikes flygbiljett med SAS i billigaste klassen GO kan kost så lite som cirka 400 kronor enkel väg. Trots det kan den ge fler baspoäng än vad biljetten kostade.
Det lite väl generösa systemet ändras nu när SAS gör om Eurobonus.
– Det är för att vi ska komma mer i harmoni med de låga priser som vi har, säger SAS presschef i Norge, Knut Morten Johansen, till Flygtorget.
Det fanns en medvetenhet att poängsystemet var generöst när det infördes och byggde på antagandet att biljettpriserna skulle stiga. Det har de som bekant inte gjort och därmed har det hittills varit för enkelt att bygga upp en rik bank av Eurobonuspoäng och även snabbt klättra i graderna till guls- och diamantnivå.
De nya förändringarna gäller från 1 januari nästa år och innebär bitvis en drastisk nedskärning av de intjänande poängen om man väljer att resa på de billigaste GO- och Plusbiljetterna. En resa till någon destination i Europa som tidigare kunde ge så mycket som 2000 poäng med en GO-biljett, krymper nu till 500 poäng. Även på de billigaste Plus-biljetterna reduceras antalet baspoäng.
– Å andra sidan ökar möjligheten att tjäna poäng på långlinjerna även i de billigaste priskategorierna och generellt höjer vi poängen i business, fortsätter Knut Morten Johansen som inte tror att förändringen gör att intresset för Eurobonus kommer att minska.
– Vi har så många intjäningsmöjligheter vid sidan av själva flygbiljetterna som gör att det går att snabbt bygga ett poängkonto för att köpa bonusresor eller uppgradering. Dessutom sänks gränserna för Guld från 50 000 till 45 000 poäng eller 560 till 45 enkelresor och på för Diamant från 100 000 till 90 000 poäng eller 100 till 90 enkelresor.
De nya reglerna har fått en del kritik och en del reseskribenter och bonussajter ”rasar” över vad de ser som ”en massaker” på bonussystemet. Den vanligaste reaktionen har varit att de nu omedelbart tänker byta flygbolag och bonussystem.
– Jag kan förstå att en del blir irriterade men jag tror att när informationen gått fram ser man att det faktiskt blir mer rättvist. Hela omgörningen ligger även i linje med vad andra flygbolag i Europa redan genomfört. Det blir heller ingen skillnad på poängtilldelningen om man flyger av något av våra partnerflygbolag, till exempel Lufthansa.
När det nya systemet tas i bruk den 1 januari 2015 ska det också hantera det faktum att en del biljetter är köpta under 2014. De ska gälla enligt det gamla poängsystemet även om resen görs nästa år.
– Men systemet kan inte se när biljetten är köpt. Därför måste resenären kontakta SAS och justera det personligen. Det är viktigt att komma ihåg.
Kommentarer
För något år sedan ändrades guldnivån från 40 till 50 enkelresor. Lite lustigt att det nu blir försämringar men att man ändå stannar kvar på en högre nivå än tidigare.
Nu blev jag intresserad, du skrev att man kan åka taxi för hälften av 1000 kr t.o.r Arlanda-Stockholm. Berätta vilka som kör för 250 kr till stan????
Kurwa!
Varför ändra om? “Eurobonus var för generöst”, “anpassa oss till övriga bolag”. Varför kan de inte ha ett av de mest attraktiva bonusprogrammen? SAS går bort för många nu efter förändringen.
Tycker det är orättvist att de som har dyrare biljetter får mer poäng än de som köpt billigare biljett. Kan de inte ge alla många poäng, det är ju ändå samma plan och sträcka.
Fast på Lufthasa får jag, även med billigaste biljett vin till maten osv
Miles & More har samma system, är det inte bara logiskt att man får tillbaka det som motsvarar vad man betalar för? Varför ska en person som betalat 500kr få lika mycket poäng som en person som betalat 2000:- för sin SAS GO-biljett?
Miles & More har samma system, är det inte bara logiskt att man får tillbaka det som motsvarar vad man betalar för? Varför ska en person som betalat 500kr få lika mycket poäng som en person som betalat 2000:- för sin SAS GO-biljett?
Ulf Larsson, du borde kanske kolla vad en taxiresa kostar till fast pris mellan Arlanda och Stockholm, innan du ger dig in i debatten.. Den ligger på hälften av vad du hittar på. Då kan det också vara fyra personer i den bilen…
Visst finns det ockerbolag. De kan kosta vad som helst. Men det är snart slut med det.
Bonussystemet kommer gagna de som betalar mest dvs dom som inte betalar själva utan deras arbetsgivare som inte tjänar på detta utan fortsätter förlora.
Det ligger helt i tiden att sänka intjäningen för att matcha systemet, man kan ju fortfarande handla ombord för poäng, el luftig sallad eller god smörgås till långa poängpriser. Välkommen ombord…
560 enkelresor är väl lite att överdriva.
Att flyga är sjukt billigt tex i SAS Go. Jämför med taxiresa Stockholm City- Arlanda t.o.r ca. 1000:- . För det priset kan du i princip hitta biljetter t.o.r vart du vill i Europa. Någonting är ju fel men som kund kan man inte klaga.
Hur kan ett “bonussysten” vara för generöst? Resenärerna betalar faktiskt för det genom påslag på de flygbiljetter de köper! Sen att en del få har möjlighet att få tillbaka mer “återbäring” än andra är egentligen i grunden ganska orättvist. Men så länge resenärerna går med på att bli lurade så………
Å andra sidan kostar det betydligt mer att hyra en bil 1 dygn än den billigaste biljetten i Go.
Så en inrikesresa i SAS Go kommer nu bara att ge 250 poäng. F-n, jag får mer Eurobonuspoäng om jag hyr bil 1 dygn från Hertz eller Europcar.
SAS försöker marknadsföra ändringen som en förbättring. “Nu behöver du bara 45.000 poäng för att få Guld, och endast 90.000 poäng för Diamond”.
Det lär inte blir några bonusresor mer. Får väl köpa en brödrost eller ett par hörlurar i Eurobonusshoppen nu istället.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten