SAS höll förstaplatsen hos resebyråerna !

Publicerad den 2003-03-04 00:00av Redaktionen
Kommentarer
SAS behöll förstaplatsen bland resesäljarna på Grand Travel Award. Detta trots att nettopriser införts och många resebyråer är missnöjda med det systemet. Bästa inrikesbolag och bästa affärsresebolag 2003 gick till SAS, dock med väsentligt mindre marginal är förra året. Koncernchefen Jörgen Lindegaard (bilden) fick hämta pris två gånger. Det blev en lite märklig tillställning. Prislistan var redan avslöjad på måndagen i brevlådorna hos prenumeranter på Travel News. De som haft tid att läsa blev knappast överraskade. Ganska illa tajmat av Travel News eller Posten.


Flygtorgets tipsrad i de flygrelaterade klasserna gav inte mer är tre rätt av åtta genom överlägsenheten hos SAS och Always. Men trenden spikade vi. Ving ökade och SAS gick tillbaka. Vi missade fullständigt Thai som vann den Intercontinentala klassen. Och vart tog Finnair och Lufthansa vägen?


Nya Destination Stockholm sitter säkert i sadeln.  Över 50% av resesäljarna anser att företaget är bästa Sverigearrangör. Bra för Stockholm och för flyget eftersom de säljer cirka 30000 paket med flyg! Driftige Jan Rencke och hans team – och Stockholm – är bara att gratulera !


Vinnarna 2003 (2002 inom parentes)
































Kategori


2003 (2002)


Flygbolag Inrikes


(SAS) (SAS)


Flyg/Europa/Affärs


(SAS) (SAS)


Flyg/Europa Priv.


KLM (KLM)


Flyg Intercont


Thai (British Airways)


Hotellkedja Intern.


Best Western (Radisson SAS )


Charterarrangör


Always (Always)


Flygresearrangör


Trivselresor (Trivselresor)


Bästa turistland


Thailand (Thailand )

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten