SAS koncernens antal passagerare steg 20,8%
SAS koncernens trafik (RPK) fortsatte att utvecklas väl under november med en ökning på 16,5% jämfört med 2004. Antalet passagerare steg med 20,8%.
Bilden: SAS 737-800, Foto H Norman
Scandinavian Airlines Businesses yield för oktober var 7,7% lägre jämfört med 2004.
För november ser yielden (förändringen) ut att bli på nivå med eller något svagare än oktober.
Från 1 september införde Scandinavian Airlines och Blue1 nya affärsmodeller med envägspriser och ökade tillgängligheten på lågprisbiljetter på linjer inom Skandinavien och Europa.
Scandinavian Airlines Businesses totala kabinfaktor steg som et resultat av de nya affärsmodellerna under november med 9,2 procentenheter till 68,3% .
I SAS Danmark ökade kabinfaktorn med starka 16,5 p.e och i SAS Sverige med 10,9 p.e..
Spanair's goda tillväxt fortsatte och trafiken ökade med 36%, positivt påverkad av svaga jämförelsestal.
SAS koncernens satsningar i Finland genom Blue1 fortsatte att ge resultat och kabinfaktorn steg med 10,3 procentenheter till för november rekordhöga 60,7%.
SAS GROUP INVESTOR RELATIONS
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


