Sverige i fokus när SAS öppnar nya linjer i sommar

Publicerad den 2014-11-06 00:00av Redaktionen
Kommentarer
I SAS sommarprogram för 2015 finns nio helt nya linjer med. Sverige har dragit högsta vinsten när linjenätet växer sex av de nya rutterna utgår från Arlanda och Landvetter.

Igår onsdag öppnade biljettförsäljningen till SAS flygprogram för sommaren 2015. Trafikprogrammet nästa sommar, start redan den 29 mars, är en blandning av vanliga rutter, återstartade tidigare sommardestinationer och sammanlagt nio helt nya linjer. Det visar sig att bland de nya linjerna är Sverige väl gynnat i förhållande till Danmark och Oslo när SAS väljer att lägger sex av dem i Göteborg och Stockholm.

Stockholm – Ankara

Stockholm – Budapest

Stockholm – Faro

Göteborg – Alanya

Göteborg – Dublin

Göteborg – Bergen

Köpenhamn – Edinburgh

Köpenhamn – Ankara

Oslo – Salzburg

– SAS har under lång tid utökat med många nya destinationer och linjer. Under de senaste två åren har vi öppnat 100 nya linjer, säger SAS koncerndirektör Eivind Roald i en kommentar.

När de gäller återöppnandet av sommardestinationer ligger Sverige bra till även där, 15 rutter från Stockholm och Göteborg. Bäst ut är Norge med full pott som plåster på såren för den enda nya linjen och SAS är tillbaka med trafik till 20 destinationer från fem olika flygplatser. Den stora skillnaden mot Sverige och Danmark är att SAS i Norge flyger trafik från fem flygplatser och alltså satsar på linjer vid sidan av hubben Oslo.

– Det är hela tiden marknaden och efterfrågan som styr vilka linjer vi flyger, säger Henrik Edström, SAS presschef i Sverige till Flygtorget.

Stockholm – Chania, Cagliari, Olbia, Biarritz, Palermo, Pisa, Pristina, Bristol och Bodö.

Göteborg – Pula, Nice, Aten, Pristina, Alicante och Palma de Mallorca.

Trondheim – Malaga och Barcelona.
Bergen – Split, Dubrovnik, Nice, Malaga, Barcelona och Alanya (Gazipasa).
Stavanger – Split, Nice, Malaga, Barcelona och Alanya (Gazipasa).
Kristiansand – Split.
Oslo – Dubrovnik, Pula, Olbia, Pisa, Palermo och Pristina.

Köpenhamn – Dubrovnik, Split, Pula, Montpellier, Biarritz, Chania, Thessaloniki, Palermo, Napoli, Pisa, Gazipasa och Alicante.
Billund – Alanya (Gazipasa)

Skriv en kommentar

Kommentarer

Ba86
2014-11-08 10:40

Nu får Norwegian lite konkurrens på ARN-BUD linjen, de har ju haft ensamrätt på denna sen MALEV gick i konkurs.

Mustafa
2014-11-06 22:48

Skönt atta slippa TK när man skall hem till Ankara 🙂

@förlustmaskinen
2014-11-06 21:07

Nej alla linjer går med massiv förlust, precis varenda linje SAS flyger!! Tänk efter lite innan du kommenterar!

Rufat
2014-11-06 17:35

Det vore najs om ni öpnnar nya linjer till Kaukasian till ex.

Baku, eller Tbilisi ..

Skattebetalare
2014-11-06 17:26

Har SAS någon linje som går med vinst?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten