Sverigeflyg till Östersund

Publicerad den 26 november 2008
Kommentarer
Pigge Werkelin vill att Sverigeflyg ska börja flyga mellan Östersund och Arlanda, men bara om det lokala näringslivet ställer upp med pengar och lovar att köpa flygbiljetter, berättar Länstidningen på onsdagen.

Sedan Norwegian slutade flyga från Östersund till Stockholm i somras är det bara SAS som trafikerar sträckan. Sverigeflygs ordförande tror att det finns goda möjligheter att konkurrera med det stora bolaget.

– Vi vill ha ett brett delägande från det lokala näringslivet, men ännu viktigare är att man vill flyga med oss, säger Pigge Werkelin till Länstidningen.

Sverigeflyg driver bland annat Sundsvallsflyg, Gotlandsflyg och Kalmarflyg och enligt Länstidningen brukar det lokala delägandet uppgå till omkring 20 procent.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten