Tåg framtidsmöjlighet för Malmö Aviation

Publicerad den 17 februari 2009
Kommentarer
Fem frågor till…... Bengt Roswall, VD för Malmö Aviation, som fick två Grand Travel Award-priser, han som ledare, men också bolaget, bl a därför att man ”håller en klar strategisk linje” Vilken är, helt kort förklarat, er strategiska linje?

”Vår kundinriktning är, att alltid ha kundens situation i fokus. Vi håller kontroll på hela servicekedjan, som består av 13 steg, alltifrån bokning till reklamation. Men den innehåller även steg i kedjan som vi själva inte har hand om, t ex bagagehantering och säkerhetskontroll. Vi mäter kontinuerligt alla stegen.”

Vad finns då kvar för er att göra för att bli ännu bättre, vad vidtar ni för åtgärder i dessa ekonomiskt kärva tider?

Bengt Roswall, Malmö Av

Bengt Roswall

”Fokus är nu ännu mera att leverera – allra minst – det vi lovar. Vi ska inte ge någon kund anledning att lämna oss. Nu krymper marknaden. Men Malmö Aviation har hittills klarat sig bättre än inrikesflyget totalt, även om det faktum att Sterling föll bort gör det lite svårare att mäta.”

SJ-chefen upprepar med jämna mellanrum, att när tågen höjer hastigheten ännu mera, så finns det inget behov längre för att flyga mellan t ex Stockholm-Malmö och Stockholm- Göteborg. Vad säger du om det?

”Det är möjligt att tåget kan slå flyget Bromma-Göteborg. Men det behövs nog en ny bana för det och det lär, enligt vad jag har hört, ligga 15 år framåt i tiden. Om marknaden vill, så blir det väl så att den tar tåget.”

SJ tåg liten

”Men vi har faktiskt funderat på om vi själva kanske skulle börja köra tåg när man, enligt vad som sägs, ska kunna söka koncession för det 2010. Visst, vi är bra på flyg, men vad vi egentligen är specialister på är personlogistik, vilket är användbart också inom andra transportslag.”

Eller så kanske ni väljer att börja flyga mera utrikes?

”Ja, kanske, men det är ju heller ingen hemlighet att vi också gärna skulle vilja flyga långt inrikes, långt norrut. Men nu är det är trångt på de linjerna…”

Vad betyder det för Malmö Aviation att SAS-resenärer nu tillåts börja samla EuroBonus-poäng igen på hela sitt inrikesflyg?

”Jag vet inte riktigt, men visst är det en risk att SAS genom detta får en fördel. SAS har ju ett annat bonussystem. Vi har också ett bonussystem, men som ger inrikesresor. Så nu ser vi, som ett av alternativen att möta konkurrensen, på hur vi kan göra vårt eget bonussystem attraktivare.”

”Vi har dåliga erfarenheter från hur kunder väljer flygbolag efter bonus. Trots att vi utvaldes som flygbolag för statens resor från Stockholm till Bryssel, så fick vi bara 30 procent av det totala antalet passagerare dit. Detta trots, att våra biljetter var 1 000 kronor billigare än SAS och trots, att vi flög från Bromma i stället för Arlanda.”

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten