Transjet informerar strandsatta passagerare

Publicerad den 23 juli 2002
Kommentarer
Beträffande strandsatta Aer Olympic-passagerare i Malaga och Aten. "-Vi konstaterar att Luftfartsinpektionen inte godtagit vår omorganisation och vidtagna åtgärder för att vi skall kunna återfå vårt flygtillstånd. Vi har under en längre tid gjort allt och lite till för att tillfredställa myndighetens olika propåer. De omfattande administrativa omarbetningar som Luftfartsinspektionen nu kräver kommer som en total överraskning för oss. Vi har tidigare fått indikationer direkt och passagerarna via media att hemtransport skulle kunna lösas inom en tidsram som är rimlig för resenärerna och researrangören Aer Olympic. Vi beklagar att detta ej kan infrias." (Luftfartsinspektionen/Luftfartsverket har ett separat pressmeddelande)

Luftfartsinspektionens tf chef uttalar så sent som i dag (23/7) i bland annat DN att det ej varit någon fara att flyga  med Transjet och att man övervägde ett begränsat tillstånd efter ett möte. Vi har tidigare sökt dispens för att få flyga hem strandsatta passagerare och fått avslag. Enligt gällande regelverk kan vi nu inte flyga trots att vi anser att vi uppfyller säkerhetskraven. Vi får ej heller enligt gällande bestämmelser hyra in annan kapacitet och vår erfarenhet av Inspektionens löften och hantering av dispenser gör att vi anser det meningslöst att söka dispens ännu en gång.  Ett sådant förfarande riskerar bara att försvåra situationen ytterligare för samtliga inblandade.


Transjet har inget juridiskt ansvar för hemtransport av passagerarna. Vi känner dock ett moraliskt ansvar men är förhindrade att agera enligt svenska bestämmelser. Det juridiska ansvaret för hemtransport vilar på Aer Olympic som sålt resorna. Aer Olympic har erbjudits av GoodJet att ta hem resenärer och vi välkomnar detta initiativ. Aer Olympic och Goodjet är inte föremål för Luftfartsinspektionens regler och kan därför hyra in flygbolag helt enligt eget bedömande, ett förhållande som inte gäller för Transjet.


Vi rekommenderar alla passagerare att försöka få hemtransport genom flygningar som Aer Olympic hänvisar till. Vi beklagar att vi inte kan uppylla vårt ursprungliga avtal angående flygningarna, men vi försäkrar att vi gjort allt som ligger inom vår kontroll för att genomföra flygningarna.


Transjet Airways AB


Anders Alm


Tel: 08/594 691 66



 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten