
Arlanda allt längre bakom Kastrup och Gardermoen
Publicerad den 3 juni 2019
Kommentarer
Människor som lider av flygskam är i stort behov av professionell hjälp. De kan lika gärna ha livsskam. Det hade inte gjort någon som helst skillnad.
Börja med att se över ground handlingen på ARN. Konstant underbemannad och sämst i hela Europa!
Noterar att flygskam och valutan anges som tänkbara orsaker till tillbakagången i Sverige.
Men inget om flygskattens effekter! Avsaknad av en svensk flygpolitik gör det svårt att se hur vårt land ska stå sig i konkurrensen för att erbjuda konkurrenskraftiga alternativ.
Om nu straffskatten är helig så använd den som en grundplåt för att möjliggöra övergång till biobränsle och därmed göra Sverige till ett föregångsland – utan flygskam!
Men det vill kanske inte våra politiker…?
Sverige är ett land som totalt nedmonteras. Se vad som hänt sedan 2000. Allt blir bara sämre och en katalysator påbörjades från 2015. Snart ska vi bara tugga luft, dricka regnvatten och ta oss fram till fots. Självklart måste vi ha utbildning i hur man går säkert.
Svenska politiker och en stor del av journalistkåren tycks helt enkelt vara dumma i huvudet. Tyvärr är det ju inte bättre ställt i väljarkåren heller.
Alla flygplatser har köer och är dyra, eller?
Ja finns det något som vi inte halkar efter med jämfört med våra grannländer?
Arlanda har massor att göra men ni som klagar högljuddast har verkligen inte sett mycket av världen eller ens Europa och absolut inte USA.
Privatisera Arlanda ! Gärna svenska och utländska pensionsstiftelser ! Men inte svenska staten !
Med tanke på att ledningen för Arlanda & Swedavia inte verkar förstå hur man ska driva flygplatsen så är det föga förvånande. Finns inget smidigt med att resa från Arlanda. Mest köer, dåligt utbud och dyra priser.
Bygg ut Arlanda flygplats nu och flytta sedan all trafik från Bromma & Skavsta till Arlanda.
Miljösvindleriet – väldigt väl uppbackat och väl orkestrerat har vär spelat viss roll. Det går upp och ner. Sällan dock att det sker på en flygplats i flygtrafikens u-land. Sverige är ett u-land dvs det utvecklas. Sett väldigt positiva trender fram tills nu. Oslo och Norge är ett i-land precis som Danmark. De har skapat flyget till en väl integrerad del i landets infrastruktur. Varför kan inte Sverige?
Arlanda flygplats kommer aldrig nånsinn bli ledande på nånting annat än eländig service. Vad vår idiotiska regering har som ambition är väl helt likgiltigt
Med en regering som religiös nit vill få tillbaka Sverige till medeltiden och en flygplatsledning med tungt fokus på sig själva, sina kompisar och sina släktingar. Vad förväntar ni er?
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten