Storkund: Boeing måste döpa om MAX

Publicerad den 22 januari 2020
Kommentarer
Ordet MAX är synonymt med ett dåligt flygplan. Därför måste det tas bort, det menar en av tungviktarna i flygbranschen.
Det var president Trump som var först ute och menade att Boeing borde döpa om MAX-familjen innan maskinerna börjar flyga igen. Det var det knappast någon som tog på allvar.
Men nu har en betydligt tyngre kritiker tagit upp frågan: Det är Steven
Udvar-Hazy, vd på the Air Lease Corporation, ett av de stora leasingföretagen och som i dagsläget har 150 Boeing 737 MAX i beställningar från olika kunder. Han håller intev igen på kritiken:
– Vi har bett Boeing att göra sig av med ordet MAX. Jag tycker att begreppet MAX ska försvinna in i historien som det samlande namnet på ett dåligt flygplan. Varumärket MAX är skadat och det behöv helt enkelt inte längre.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Markus
2020-01-23 11:18

Vill man ha förtroende för en produkt/ett varumärke så måste man seriöst överväga att göra ett namnbyte. Jag drar paralleller till Datsun som bytte till Nissan för att Datsun-bilarna hade en massa skönhetsfläckar och man ville rentvå sitt varumärke

Markus
2020-01-23 11:15

Svar till Helan: Eller tvärtom. De som inte är så kunniga om flygplanstyper vill inte flyga med MAX-serien när det står “MAX”. Det är många som tror att -600/700/800-versionerna är identiska som MAX-serien.

Helan
2020-01-22 21:52

Om man genomför detta lurar man endast okunniga människor. Ett fult trick istället för att på riktigt återvinna förtroende.

Sune
2020-01-22 16:49

Sitter pax vid gate och ser att det står Max på planet, eller i ngn turlista på webben.
Klart som fn att x antal människor försöker boka om till annat flygplan/bolag….

Eric
2020-01-22 13:03

Skitsnack att ingen tog Trump på allvar.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten