Loggbok för piloter?
Vilken loggbok använder piloter som flyger kommersiellt, typ Norwegian och SAS?
Jag frågar eftersom det verkar finnas åsikter om att man ska bära med sig loggböcker som väger ett kilo och så finns det små smidiga, den där blå, ni vet säkert vilken jag menar.
Vissa loggar allt, vissa loggar mindre, vissa sätter på tidtagaruret när man flyger mörker och andra när de flyger in i ett moln, kan ni hjälpa mig så att man kan få lite klarhet i vilken loggbok som är okej?
Vilka kolumner fyller ni i?
svar
Den som har minst tid när han dör vinner!
du behöver en pappersloggbok för att uppgradera till ett atpl. efter det kan du logga på appar typ logten pro eller liknande. de flesta större seriösa bolag kräver en pappersloggbok, hur den ser ut är heter är inte det viktigaste. huvudsaken att den har en stämpel eller logga att den är godkänd av EASA/JAR-FCL eller liknande.
gällande kolumner är det du behöver är klockslag, departure/arrival flytplats, tot tid, multi-pilot tid, ifr, natt, pic, co-pilot, alternativt en för picus + ett kommentarsfällt för recurrency training, cat 3 approach etc
Jag kan ju ha lite åsikter, men i svensk föreskrift (alltså TrS-myndighetens förlängning av Lagar & Förordningar) så är det väl EASA-FCL som gäller och styr. Se detaljer på .pdf-sidorna 23 & 25 i länkad tolkningsförslag hos europa-myndigheten!
http://www.easa.eu.int/agency-measures/docs/agency-decisions/2011/2011-016-R/AMC%20and%20GM%20to%20Part-FCL.pdf
Alltså, enligt vad transportstyrelsen säger vara “…godtagbara sätt att uppfylla kraven (AMC, Acceptable Means of Compliance) och vägledande…” för del-
“Flight Crew Licensing”:
http://www.transportstyrelsen.se/sv/Luftfart/Certifikat-och-utbildning/Nya-EU-foreskrifter-om-personal-inom-civil-luftfart/Sa-ser-EU-regelverket-ut/
Vilka kolumner är ett måste och vilka kolumner är överflödiga?
Datum
Modell
Registrering
From / tid
To/ tid
Total flygtid
Pic
Co-pilot
Dual
FI
IFR
Night
Vilka av dessa använder man alltid eller aldrig?
Själv är jag Ryan-pilot och kör på Lilla röda från KSAB. Vädligt smidig att ha med sig och får många positiva kommentarer från övriga nationaliteter i bolaget. Jag förstår inte varför man ska släpa med sig en stor jeppesenkloss när de små rymmer den information man behöver logga
Jag hade lilla blå, sen dumt nog bytte till stora jeppesen. Nästa gång blir det nog lilla blå igen.
Stora är kanske bra om man har bas “hemma” men reser man mycket är det extra vikt att bära med sig. Tycker inte jepp är bättre på nåt vis alls, eventuellt att den håller längre då den har fler sidor…
Med den lilla skillnaden att det är EASA Part FCL som styr hur en loggbok skall föras. EU-OPS har aldrig brytt sig om det däremot JAR-FCL som inte längre är gällande.
ÅTER IGEN: EU-OPS Beskriver ett antal uppgifter som skall loggas. Det skall dessutom göras i bläck och inte i blyerts.
Man kan även göra detta i printat format (bläck/laserskrivare).
Vill man skriva detta på post-it lappar så kan man göra det så länge all information som krävs är loggad och detta är gjort i bläck. Sedan är det kanske inte så smidigt?
Jag vet en del som loggar i exel för att sedan printa ut och ha i en pärm.
Man ska dessutom föra loggbok så att man “utan otillbörligt dröjsmål” kan uppvisa denna.
Själv kör jag LogtenPro och printar varje månad.
Så enkelt förklarat, jobbar du åt ett riktigt bolag som loggar din flygtid elektroniskt så kan du logga din flygtid på post-it lappar för då uppfyller ditt företag kraven på hur man ska logga flygtid. Jobbar du emellertid åt ett bolag som inte gör det eller du flyger privat är det lite noggrannare och du bör ha en godkänd loggbok.
Började själv med de stora loggböckerna med efter ett par år när jag slutat med ray-ban och brieitling och plantronics och allt annat skräp som man har för att det är “pilot” grejer så skaffade jag en liten smidig loggbok från KSAB tillsammans med en Seiko och en plastpenna från ett hotell 🙂
Det finns ett gäng med Appar också, vissa bättre än andra. Det är bara att jämföra och se vilken som passar dig.
Handlar det om en digital loggbok är det arbetsgivaren som ska sköta den och om man vill ha hand om det själv ska det vara i formatet som KSABs bok har eller Jeppesen eller liknande. Har dock mycket svårt för att se att myndigheten skulle godkänna post-it lappar
(1) Details of flights flown under commercial air transport may be
recorded in a computerised format maintained by the
operator. In this case an operator should make the records of
all flights operated by the pilot, including differences and
familiarisation training, available upon request to the flight
crew member concerned;
(2) for other types of flight, the pilot should record the details of
the flights flown in the following logbook format. For sailplanes
and balloons, a suitable format should be used that contains
the relevant items mentioned in (a) and additional information
specific to the type of operation.
En elektronisk loggbok skall vara godkänd av myndigheten.
Som någon redan påpekat: du kan skriva loggbok på post-it-lappar om du så önskar.
Dock är det beskrivet i EU-OPS vad dessa loggböcker skall innehålla. Sök och du ska finna!
Det finns inga krav på att en loggbok ska vara godkänd av myndigheten. Man kan föra sin logg i ett kollegieblock eller på post-it lappar.
Vissa använder app i telefonen/surfplatta som synkar med en elektronisk loggbok online.
Då säljer den stora loggboken bra antar jag
KSABs lilla blå har fungerat mer än väl för mig, oavsett om det ska loggas en timme i en liten kolvkärra eller en massa timmar i stor jet. Jeppesens stora är bara…stor. Mest till för häftiga Ray ban-styrmän 😀
Måste en loggbok vara godkänd av transportstyrelsen eller andra myndigheter?
Jag loggar allt.
Vårt företag loggar oss elektroniskt.
Jag för ingen loggbok längre. Det är bara jobbigt.
Hoppas att du trivs med loggboken då.