Ännu en lång Norwegian LH försening
Idag är även Oslo- FLL försenad 14 timmar. Skulle gått 1540, blir 0600 i morgon !!!!!
Är det dags att bli riktigt orolig för bolaget? Hur ska Norwegian få tillbaka förtroendet?
svar
Får inte pax ersättning för denna mega försening kommer…ja…vad kommer hända då?
Är det försening pga orsak som inte täcks av resegarantin igen?
Då kommer folk ruttna helt på Norwegian ju.
Ryanair eller Norwegian.
?
Vem är sämst i klassen?
🙁
Det är nog Norwegian som ej förstått att det kan kosta att sälja billigt!
Norwegian är enligt lag skyldig att betala ut ersättning till de drabbade med högre belopp än de debiterat kunderna.
Det måste vara en dåres verk (Norwegians).
Men kunderna har i många fall fått en riktig Dreamliner upplevelse.
Vad den nu kan vara värd?
Ebberyds bank är vad DY bedrtiver.
Man får det man betalar för och det borde svenska, danskar och norrmän fatta… men det är ju så billigt att flyga med Norwegian! Om alla skiter i att boka biljetter på Norwegian så kanske bolaget fattar att dom måste göra något åt sin service och kundtjänst! Nej jag jobbar inte på SAS jag jobbar inom utbildning och betalar gärna lite mer och flyger med schyssta bolag. Oftast blir en biljett på Norwegian dyrare än andra då dom har en förbannat massa tillägg….
DY borde lämna LH till LH eller andra som kan LH typ OS, BA, KL. Kanske till och med SK LH eller Transjet.
När är det nog med tattarfasoner från det här pajasbolaget? Låt de som kan hålla på med longhaul istället. 😉
Norwegian klarar ej utföra Long Haul trafik.
Nu är det dags att flygmyndigheterna sätter stopp för detta elände!
Alla problem och förseningar är mer en normal företeelse med Norwegian. Kan knappast kallas extraordinära situation.
He he vilken parodi det är. Måste haft en lätt stoke när jag kollade priser ner till Bkk med dom för några månader sen,men nej det går fet bort. Aldrig jag flyger LH med dom.
Jag är inget DY fan, men nu börjar jag tycka synd om dem. Fast det.är ännu mer synd om paxen.
Undrar hur många på Boeing som måste fira jul runt dessa plan.
NAX8505 23/12/2013 B767 CS-TRN LIS-ARN
Euroatlantic B767 påväg till ARN nu för att flyga JFK flighten ikväll.
EI-LNA, kärran som skulle upp till CPH ca 10h sen, har återvänt och landat i Florida. Nu har DY 2 st trasiga kärror i Florida.
FLL-ARL ska tydligen avgå 1530 lokal tid enligt senaste info.. Får se om det håller. Ev alltså 2 av 3 Dreamliners trasiga på marken i FLL. Dags att agera på riktigt nu?
Nu på väg ner efter att ha dumpat soppa över havet, detta är tragiskt självklart och särskilt för passagerarna och snart står en massa förväntasnsfulla PAX i CPH och skall checka in. Vem hade väntat sig detta med helt sprillans nya plan. Väldigt tråkigt.Har planet till Stockholm startat, ser inte någon försening på New Yorkflighten från Arlanda ikväll? Från Oslo skall en Scaryliner iväg till BKK i eftermiddag. Det goda med det tråkiga blir kanske att Kjosen blir lite mer ödmjuk,
Inflygning mot FLL nu. Grattis Norwegian.
Ska själv åka med dem ARL-FLL i slutet av januari, men nu börjar man snart undra om man bokat rätt. Bokade Norwegian för att få direktflyg med ungarna och slippa mellanlandning med allt tullmeck i New-York.
De verkar cirkulera över havet på drygt 7000m. Göra slut på bränsle?
På cph.dk står det att det är inställt!
Ja det ser ut som att de vänt tillbaka. Planet mot Sthlm verkar inte ha startat än heller.
Nu går NAX7042 EI-LNA tillbaka till FLL enl flygradar.
Kan det vara så att tekniska fel åtgärdas enligt tillverkarens föreskrifter? Tar nämligen sin lilla tid att flyga in reservdelar från USA om man inte har allt på lager.
Ersatt av DY7062 Fort Lauderdale – Köpenhamn 05.00 – 20.15
Klockan är ju nu 05.00 lokal tid i FLL så vi får se då om de kommer iväg nu.
DY7042 23Dec Fort Lauderdale-Florida-Köpenhamn 21:30 12:45 +1 Inställt
Enl DY´s hemsida