Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

BARA LÖGNER!!!

Tråden startades av R:S

Denna sida är verkligen som en lekstuga, alla snackar bara skit om MCA, men ni som gör det är det inte bättre att ni sköter era flygbolag lite bättre än att gå och spionera eller snacka skit om MCA?? eller ni som säger att ni blivit sparakade- varför tar ni det så hårt om ni inte gillar att jobba för denna flygbolaget och på tal om deras regler alla flygbolag har sina egna regler och det är upp till MCA om vilka krav och regler vi har!! Och ni som säger att det bara är PEST på MCA varför skaffar ni inte er andra jobb inom andra bolag, VAD VÄNTAR NI PÅ??? alltså jag är anställd där och STORM TRIVS, Vi blir ALDRIG uppmanade av våra Chefer om att gå och spionera på andra bolag eller skriva skit om dom som ni gör, FÖR VI HAR VÅR STOLTHET. Föresten snälla ni som skriver en massa skit- när ni skriver nästa gång så kan ni väl ha med er lexikon först för att ni verkar inte kunna skriva ren Svenska

TACK FÖR ATT NI LÄSTE!!!!! Men kom ihåg ATT DET ALDRIG KOMMER ATT GÅ I KONKURS, FÖR ATT VI SJUNKER ALDRIG TILL ER NIVÅ 🙂

Publicerad den 2009-11-07 00:10
Skriv ett svar
Antal svar: 44

svar

RA
2010-02-27 23:48

Det senaste inlägget kommer inte från mig, ursprungliga RA. Dert är nåt dagisbarn från Trollhättan som är så feg att han inte vågar stå för det han säger utan måste lägga det i någona annans mun.

Jag deltar överhuvudtaget inte i debatten angående MCA.

RA
2010-02-27 19:58

Du är inte ARN anställd.

ARN anställd
2010-02-27 19:53

Nya “Fly Air Sweden” = Gamla “MCA Airlines”

Samma skit, samma gamla fusk.

Ni som skriver gott om MCA tex R.S och resenär ni är fan inte friska människor..

Ulf
2010-02-27 00:27

Detta var ju exceptionellt kul inlägg. Gick inte MCA i konkurs 🙂

Crew
2009-11-12 06:55

Jag är en av dem som lämnade MCA i god tid för jag såg tidigt vart detta brakade iväg, jag stod på mig och sade min mening och ville absolut inte stödja en oseriös verksamhet men Adolf din kommentar var onödig.
Mikael Carlsson hoppas jag får näringsförbud och ger inte mkt för hans kompetens eller andra i ledningen men tycker vi ska hålla diskussionen på en vuxen nivå!

Raggarhövdingen
2009-11-12 02:49

Jag tar en halv special med extra räksylt i påse tack…

Jhave
2009-11-12 02:36

Det är ju bara Micke C som sitter och skriver sina försvarstal istället för att sköta bolaget.
Skaffa dig en korvkiosk Micke, det är på sin höjd vad du är byxad för att driva.

Dimi
2009-11-11 23:09

Konkursen är nu ett faktum och trafiktillståndet INDRAGET! Detta säger ALLT !!
Nu behövs inget mer av dessa töntiga o naiva “försvarstal” som vissa anställda ägnat sig åt! Gå hem o tänk över, om denna typ av företag verkligen har något berättigande! Det lär ni få gott om tid att fundera över, i er nyvunna o “oväntade” arbetslöshet! Hälsn. Dimi

För lätt
2009-11-11 21:09

“TACK FÖR ATT NI LÄSTE!!!!! Men kom ihåg ATT DET ALDRIG KOMMER ATT GÅ I KONKURS, FÖR ATT VI SJUNKER ALDRIG TILL ER NIVÅ :)”

Så den ansökan om konkurs som nu lämnades in, är den inte på riktigt?

En som vet bättre
2009-11-11 02:37

SV: Coffee, tea or….

Så om jag förstår dig rätt så målar du upp värdinnorna som en grupp martyrer som får slå knut på sig själv för att ensamma “lyfta” upp bolaget och ta hand om de stackars resenärerna (gillar inte ordet “pax”, väldigt nedvärderande) som måste genomlida sig ännu en MCA flygning. Bara flygvärdinnan med det lite sorgsna, men ändå tappra, leendet som kämpar sig igenom ännu en dag av problem är räddningen. Hon måste ju ha ett jobb….

Bullshit! Även om det är Sverige, finanskris, hög arbetslöshet så har man ett val!
Man har ett val att stanna på ett bolag som i princip pissar på en, eller att ta sitt ansvar och lämna. Det är sådana som de som låter sig ha MCA som arbetsgivare som faktiskt gör så att MCA kan fortsätta flyga. Ingen crew – ingen flight!

F.ö. Flyger ni med det billiga irländska bolaget som trissar ner våra arbetsvillkor och löner för att komma billigt undan ut i Europa? Då biter ni er själva i rumpan, fundera på det när ni väljer bolag nästa gång.

Coffee, tea or....
2009-11-10 10:26

Kära “Resenär”:
Att de underbetalda stackars flygvärdinnorna slår knut på sig själva för att ge service till paxen säger nog mer om deras egen personlighet än om företagets sätt att hantera sina affärer. Det säger heller inget om det tekniska underhållet av flygplanen…. Det säger inte ens något om personalpolitiken. Flygvärdinnor är ett underskattat släkte. Vi biter ihop, ler och gör allt för att våra passagerare ska trivas. (Nåja, nästan iaf).

Men, allvarligt talat. När Kronogogden (SAAB) börjar hämta inventarierna (flygplanen) är det kanske läge att dra öronen åt sig. Pensionsinbetalningarna kan man nog kolla upp med Alecta. Det skulle jag göra om jag var anställd på MCA.

Pilotstyle
2009-11-09 12:35

Till Bara Jag:

Du kanske borde läsa lite innan du slänger ut dig massa skit. Anledningen till all diskussion om stavning är att trådskaparen påstår att människorna på forumet inte kan skriva/stava, därav alla korrektioner!

R.S
2009-11-09 12:23

Ursäkta RÅTTAN!!! men R.S ocg resenär är 2 olika personer men jag säger bara det jag tycker ….men jag tycker är resenären har så rätt…. 🙂

bra
2009-11-09 12:20

TILL BARA JAG: Du verkar vara den enda vettiga här, bra skrivet ..

Någon som har vett i huvudet och vet vad han/hon pratar om!

Grymt!

Bara jag
2009-11-09 12:12

Jag undrar: Vad är det för häxjakt som bedrivs i detta forum? Är det så att ni som är mest aktiva i att skriva rent skit har egna intressen i att det ska gå dåligt för MCA? Hmmm?
Och jag undrar åter igen: Vad har stavningen med detta att göra?? Har du nåt att säga så höj dig över denna dagisnivå som råder bland era inlägg och bete er som de vuxna som jag tror att ni är. Eller? Alla kanske inte har den förmånen att kunna stava rätt, ska då dessa mäniskor inte få uttrycka sig? Är det en rättighet given bara till desa som har alla bokstäverna på rätt plats? Vad är det för jäkla fasoner?
Att sitta här och peka finger tror jag inte gangnar någon, och det handlar inte om att ha rätt till en åsikt då det enda som skrivs är rent dravell.
Skärp er!

ALLAH
2009-11-09 11:10

BOOOOOOOOOOOOOOOOOOMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ALLAH
2009-11-09 11:09

ALLAH AKBAR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

oj
2009-11-09 09:09

Oj! Vad många “haters” det fanns här inne… “Skratt”

Tack och Hej!

Råttan
2009-11-08 20:39

Och plötsligt fick vi veta att RS var en hon som “resenären” uttryckte det! RS känner eller är uppenbart samma person som resenären!
Ganska mycket luft mellan öronen här 🙂

flygvärdinna
2009-11-08 10:38

Jag misstänker att det är R:s som skrev sista inlägget och utgav sig för att vara resenär.

Ganska tydligt med tanke på att det är exakt samma skrivstil, samma stavfel och många ord i stora bokstäver!
Pinsamt väx upp!

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500