Skavsta fick stänga igen?!
Läste att Skavsta flygplats fick stänga banan igår. Så här är det hela tiden, så fort det börjar snöa lite. Vad är det andra flygplatser har som inte Skavsta har?
svar
Att media skriver att Arlanda stänger betyder ju inte att Arlanda faktiskt stängde.
Under en period så landade inga flygplan, men det startade på en hel del. Det är knappast att stänga en flygplats.
“Under de femtio år som Arlanda har funnits har det aldrig någonsin varit stängt på grund av dåligt väder. Det var det inte i onsdags heller. Trots att en del mindre kunniga media rapporterade om ”stängd flygplats” kunde flygplatsen genomföra hela 38 procent av de planerade starterna och landningarna – en fantastisk prestation i de vindar som rådde!”
Stäng Skavsta och flytta trafiken till Stockholm, dvs Arlanda.
Den dag du refererar till var Skavsta öppet hela dagen och alla flyg gick som planerat. Nederbörd kan se väldigt olika ut på platser som ligger nära varandra. Igår framkom det att det var tung blötsnö i kombination med vind som gjorde att det inte gick att få upp bromsverkan under en tid. Senare på kvällen öppnade Skavsta igen. Antar att spelade samma klagolåt när Alanda var så gott som stängt tidigare i vinter eller är det så enkelt att du inte tänkte efter ordentligt?
Arlanda stänger visst ner med inställda avgångar som följd. Senast nu i december 2012.
Se klipp från GP:
5 dec 2012 – Snöproblemen fortsätter … Bara enstaka plan har kunnat lämna Bromma och Arlanda under torsdagsmorgonen och förmiddagen. … Mellan 50 000 och 60 000 passagerare berörs av problemen på Arlanda och Bromma.
Arlanda har aldrig stängt pga snön! Det var nära nu i vintras, trafiken var extremt begränsad! Men kärror lyfte och landade
Skavsta 2,5 milj års pax.
Arlanda 100 milj års pax.
Är det konstigt att Arlanda har större resurser.
Trots det så stänger Arlanda när det blir för mycket snö.
Skavsta är reserv för Arlanda. Då och då dimper kärror ner på Skavsta för att Arlanda har problem med snön.
Tänk på det, Besserwissrar!
Ryan brukar väl flyga i alla väder om man läser vad som skrivs i tidningarna?
Vad gjorde att man valde att inte flyga denna gången?
Rena u-landet.
Är det inte självklart?
Flygplatserna har inte råd med ordentlig snöröjning. Ryanair betalar inte för sig och statens bidrag räcker inte.
Tycker det är dags att flygplatserna börjar stå på sig när de förhandlar med Ryanair. En majoritet av de flygplatser som Ryanair opererar på går ju back.
Precis som Säve, same crap! Ryanair flygplats, så billigt som möjligt. Klarar inte heller snöröjningen
you pay peanuts you get monkeys
Flyg som det inte står Ryanair på.