Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Inkonsekvent förbud mot vassa föremål

Tråden startades av S

Det är förbud mot vassa föremål i handbagaget. Men det är OK att köpa glasflaskor i taxfree och ta med ombord.
En sönderslagen glasflaska är ett vapen lika farligt som en kniv.

Är inte detta inkonsekvent?

Publicerad den 2022-02-19 21:37
Skriv ett svar
Antal svar: 8

svar

Piloten
2022-02-22 08:25

@Jessica

Nja, du får ju fortfarande ha knivar/saxar med blad mindre än 6cm i handbagaget!?

Jessica
2022-02-21 22:49

På min hemmabas LHR säljs inte glasflaskor längre airside. Endast buteljer i plast vilket underlättar för alla inblandade.

Upp med händerna
2022-02-21 11:50

@S
Ursäkta mig, men vad tycker du att man ska göra?
Förbjuda försäljning av glasflaskor inom CSRA? Ska vi förbjuda allt annat kan användas som vapen också? Du inser ju själv att det är praktiskt omöjligt. Eller menar du att vi ska tillåta knivar, saxar, sönderslagna glasflaskor, multiverktyg, yxor och andra farlig föremål i kabin?
/Upp med händerna

S
2022-02-21 09:41

Edward : Jag vet inte om du trollar eller är allvarlig nu. Men hoppas du skojar 🙂

Givetvis handlar det inte om att ha en sönderslagen flaska med sig i handbagaget utan att illvilliga personer kan köpa på sig glasflaskor i tax free och ta med dom ombord i taxfree-påsar. På en given signal kan en grupp människor snabbt krossa flaskorna och gå till attack. Det var inte Hollywood som kom på idén. Tyvärr.

Tanken har funnits länge på att förbjuda glasflaskor i tax free. Det är inte helt lätt. Men antingen går man all in på säkerheten eller annars accepterar man en halvmesyr.

Edward
2022-02-21 09:19

Jag tror du hade blivit stoppad med en sönderslagen glasflaska i handbagaget. Du kan väl prova nästa gång du ska gå igenom säkerhetskontrollen, så kan du skriva vad som hände. Då får vi se om de är inkonsekventa.

Sen är väl en kniv både lättare att gömma, vassare och kan orsaka mer skada, när den används som vapen. Krossade glasflaskor innebär en större risk av förövaren att dra på sig skador och lättare för dig som blir angripen att skydda dig.

Men det ser dramatiskt och coolt ut i Hollywood. Kanske är därför du tar upp frågan? 🙂

ABC
2022-02-20 16:14

Riktiga flygbolag har dessutom glas, porslin och bestick ombord…

pf
2022-02-20 11:13

For ca 15-20 år siden fikk jeg beslaglagt en Swiss Army kniv i sikkerhetskontrollen i ZRH. Bare for å oppdage at det var minst 3 steder i transitt-hall som solgte samme kniv.
Det var ingen ytterligere sikkerhetskontroll før ombordstigning.

Upp med händerna
2022-02-19 23:01

Håller med i sak, men vi måste förhålla oss till vad som är praktiskt möjligt och rimligt. Är det praktiskt möjligt att förbjuda försäljning av allt som kan användas som vapen inom behörighetsområden? Är det lämpligt att tillåta knivar och andra farliga föremål i kabin trots att de kan fraktas i lastrum? Luftfarten kommer aldrig att bli 100% skyddad mot angrepp, men vi måste vidta de åtgärder vi kan.
/God fortsättning

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500