Kan man promenera från Terminal 5 till 2 på Arlanda?
Säkerhetskontrollen är ju bättre på Terminal 5. Låt säga att mitt flyg avgår från T2, kan jag då gå igenom säkerhetskontrollen på T5 och sedan promenera till alla andra terminaler, så som T2?
svar
Hela Arlanda är usel logistik. Man blir tömd på energi när man går in i miljön med säkerhetskontrollen o långa tröttsamma transporter till o från flygplanet. Arlanda är en Mardröm . sämsta flygplats.
Det har blivit mycket sämre efter renovering av T5 ! Varför dessa långa avstånd efter ankomsten för att hämta bagage !? Har inte Swedavia tänkt på de som har svårt att gå, små barn och äldre passagerare ? Och inte många bänkar att återhämta sig heller. Det räcker inte med de 2 rullande band. Gör något åt det Swedavia ! Tack .
Nej inte innanför säkerhetskontrollen. Du kan gå inomhus men på landside, du får då också gå igenom kontrollen på T2. Terminal 2 byggs om och får 6 flöden till hösten när T2/T3 byggs ihop. Det kommer att bli en stor förbättring. Tyvärr på Arlanda om man reser utan incheckat bagage kan man gå in på fel terminal. Transferbussar finns 05:30-22 men man bör som resenär få veta att man är på fel terminal redan när man går igenom.
Arlanda är den sämsta flygplatsen som jag känner till. Har flugit mycket i jobbet och privat i Europa och till olika världsdelar.
Jag kommer inte till Arlanda för att träna utan att enkelt kunna resa. Fruktansvärda avstånd och snorkig personal (ja visst finns det undantag)
Håller med Anita ovan.
Mycket värre med kontroll T5 och att gå till T2. Kan bara tro att idén postats av Swedavia för att öka vinsten. Swedavia har redan lyckats stäng kontroll i T4 vilket lett till många missade plan, km-långa hjärtattacksmaratons i underjorden samt mycket svett och tårar vid icke-fungerande transportband. Arlanda är redan sämst flygplats i OECD, förslaget att stänga T2 kan öka Swedavias chefsbonus men är i allt annat uselt. Arlanda är svindyrt, smutsigt, otevligt, med långsammast bagagehantering och har färre flyglinjer än alla relevanta jämförbara flygplatser. Hoppas flygsäkerheten är bättre än toaletterna även om de senare är lättare att åtgärda. Viktigast nu är att nödstänga Swedavia, sparka management, politiska huvudmän och sätta under internationellt förmyndarskap. Sverige har förlorat förmågan att driva flygplatser.
Varför skulle du från början vilja åka till fel terminal? Verkar ju osannolikt att det skulle vara smidigare att åka till fel terminal.
Till TS: Nej det går inte på airside. Däremot som några skriver går det transferbuss men det är mellan 06.00-22.00 så det beror ju på när du ska åka. Och det är enbart om man kallar på den – finns knapp att trycka på,
Det kan vara lugnt med kön till T2 men de senaste veckorna har vi vissa dagar haft kö som sträcker sig långt förbi Espresso house så det varierar. Kan vara 20 min kötid också.
Det skulle nog inte riktigt fungera med tullfiltret.
Inte efter man passerat säkerhetskontrollen.
Man kan åka Arlanda Express mellan terminalerna. Det är dessutom gratis.
Jag känner mig inte trygg på Arlanda längre. Jag har rest mycket men drar mig mer o mer att resa från Arlanda. Det har blivit en hemsk flygplats med stora avstånd mellan terminalerna. Dålig information öht och mindre trevliga funktionärer att fråga.
Arlanda har blivit för stor och opersonlig.
Man kan inte gå mellan T5 och T2 men det finns transfer bussar som går mellan terminalerna på begäran. Lättaste sätter från säkerhetskontrollen på T5 är mot transfer gate F5 som är 1 trappa ned precis i början på F gaterna. Annars finns också transfer gate T11 som är vid D gaterna.
Väl där tryck på knappen / skärmen för att begära en buss. De kommer då stanna på transfer gate 61C på T2.
Men det brukar inte ta så långt tid i kontrollen på T2 så enda gången jag kan “rekommendera” att man gör detta är om man vill handla i butikerna på T5.
@Kalle isåfall har du haft turen med dig
Dyrt och onödigt att ha en separat säkerhetskontroll på T2. Swedavia bör stänga den och låta resenärerna gå via en glasade gå istället. Det går ju bra till fd T4 så det borde gå bra att förlänga den en liten bit). Hela ARN skulle då kunna bli T5 med allt under ett tak.
Du kan inte promenera från T5 till T2 på airside, men det går bussar mellan terminalerna. Vet dock inte exakt hur ofta de går.
Promenera, nej, men det finns en transferbuss. Dock helt meningslöst. Tar garanterat mycket längre tid än att bara gå genom säkerhetskontrollen på T2 direkt. Har aldrig vart någon längre kö där för min del.
Skulle rekommendera en av swedavias flygplatsbussar isåfall. Dock om man inte letar efter något i T5, så vet jag inte riktigt vad poängen är. T2 säkerhetskontroll är bra och snabb, även om den är mer “bare bones” än vad T5 är med all sin teknologi.
Jag har aldrig väntat mer än några minuter i säkerhetskontrollen på T2 så förstår inte riktigt vitsen om det inte är något annat som lockar i T5?