Austrian Airlines satsar på långlinjer

Publicerad den 29 maj 2013
Kommentarer
Mer Nordamerika och mer Asien. Det är de två världsdelar som är i fokus när Austrian planerar för nya långlinjer. Men det kräver att de anställda går med på nya kollektivavtal för att bolaget ska ha råd med de dyra långflygningarna.

Austrian Airlines har inte startat någon intercont-linje sedan 2006. Visserligen är långlinjenätet rätt välutvecklat med flygningar till de viktiga destinationerna i USA och Asien, tillsammans med linjer till Afrika och Västindien. Men nu vill bolaget har mer interkontinentala rutter och har satt upp bland annat Boston, San Fransisco, Hong Kong och Shanghai på listan.
                     
Men det är en satsning som kräver nya, återhållsamma kollektivavtal med de anställda i bolaget eftersom de långa flygningarna är dyra.

– Bara bränslet står för en tredjedel av kostnaderna för en flygning till San Fransisco, säger vd Kartsen Benz.
                     
Å andra sidan har Austrian idag en kabinfaktor på 81 procent på långlinjerna. Dessutom är bolaget med i Atlantic Plus Plus tillsammans med United Airlines, Air Canada, Lufthansa, Brussels Airlines and Swiss International Air Lines vilket ger extra intjäningsmöjligheter på flygningarna till Nordamerika.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Jocke
2013-05-31 12:46

Exakt vad kabinpersonalens arbetsuppgifter är jag inte insatt i.
Men som resenär som reser väldigt mycket per år väljer jag det bolaget som har ett bra pris för den service man får.
Jag struntar egentligen i vad dom har för lön. Så länge servicen motsvarar vad jag förväntar mig efter prist på biljetten.
Men faktum är att flygbolagen har det tufft idag och en stor del av det är ju att personalen har haft för bra vilkor i takt med att priserna har blivit billigare för att flyga.

Blomman
2013-05-31 03:27

Du är inte så insatt va?

Perspektiv
2013-05-30 09:54

Kanske är det så att restaurangpersonal bara kan skicka hem sina gäster i samband med strömavbrott… “Flygande restaurangpersonal” tar istället sin huvuduppgift, att främja säkerheten ombord… Liten skillnad? Det får ni själva avgöra och därefter skräda orden… 😉

Jocke
2013-05-30 08:41

Självklart så måste de anpassa sig till marknaden. Det är trots allt vi passagerare som gör det möjligt att driva flygbolagen.
Nu är jag inte speciellt insatt i vad man tjänar i luften men för att servera kaffe/mat i luften är dom nog väldigt överbetalda.
Varför går dom inte under restaurangavtal?

Rolf
2013-05-30 00:07

Men om det nu är så dyrt att flyga så bör väll bolaget höja biljettpriset istället för att sänka lönen för personalen???

Är det verkligen rimligt att personalen ska vara med att betala passagerarnas resande???

Jocke
2013-05-29 12:43

Väldigt trevliga nyheter.. Austrian ett av europas bästa bolag…

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten