Bild från första flygningen med Airbus A380

Publicerad den 27 april 2005
Kommentarer

Rykande färska bilder har nu kommit från den historiska provflygningen med Airbus A380. På plats var som vanligt den ovanligt påpasslige Robert Schönherr Jr. www.flightpix.com

Flygplanet är Europas största industriprojekt och bl a är SAAB tillverkare av vingbalken och Volvo Aero deltar i tillverkningen av motorerna. Flygningen varade i 3 tim och 54 min och uppges ha varit lyckad.

Bild från Starten den 27 april kl 10.30 i Toulouse i Frankrike

A380Foto: Robert Schönherr Jr. www.flightpix.com Bild t h av  flygplanet efter start. Foto Robert Schönherr Jr


 


 


Bild nedan. Landningen efter 3 tim 54 min flygning


A380 TD, foto Robert Schönherr Jr


Fakta om Airbus A380: A380 blir världens största flygplan och samtidigt det första flygplanet med två hela våningar och tre gångar mellan passagerarplatserna. Planet kommer att kunna ta cirka 555 passagerare. Det första A380-planet beräknas tas i bruk under 2006. Första flygbolag blir Singapore Airlines.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten