Bryssel x 3 för Sterling

Publicerad den 2007-06-20 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Under oktober kommer Sterling att börja flyga tre nya router till EU: s ”huvudstad” Bryssel.

Först invigs linjen Köpenhamn – Bryssel och därefter kommer Oslo – Bryssel och Stockholm – Bryssel.

Stockholm och Oslo får fyra nonstop-avgångar vardera i veckan. På linjen Köpenhamn – Bryssel blir frekvensen tio turer i veckan.

Stockholmslinjen öppnas i konkurrens med bl a SAS och SN Bryssels/Malmö Aviation som redan är etablerade på sträckan.

Tidigare i år har brittiska lågprisbolaget easyJet börjar flyga på Bryssel.

Tyska Air Berlin, som har ett brett routenät i regionen kommer också, enligt obekräftade uppgifter, att inom en snar framtid också foga in Bryssel i sin tidtabell.

Bryssels flygplats har varit mycket aktiv i sin marknadsföring senaste året och arbetat målmedvetet på att stoppa lågpriskonkurrenten Charleroi (som har Ryanair som en av sina viktigaste kunder).

Sterling kommer också under oktober att starta ytterligare en ”treklöver”: från Stockholm, Oslo och Köpenhamn till Dortmund. Från Stockholm och Oslo blir det tre nonstop-avgångar vardera i veckan, Köpenhamn – Dortmund får sex turer i veckan.    

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten