Flygteknisk utbildning-brev till utbildningsdep

Publicerad den 2007-03-28 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Skolcheferna på teknikerskolorna i Luleå, Västerås, Nyköping samt organisationerna Flygarbetsgivarna/Transportgruppen (FlygA), Transportfackens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd (TYA), Svenska Transportarbetareförbundet (TIF) samt Svenska Flygföretagens Riksförbund (SFR) önskar träffa Utbildningsdepartementet för att samråda angående framtida utbildning av flygteknisk personal.

Brevet nedan:

Utbildningsdepartementet
Attn.:  Jan Björklund
Drottninggatan 16,
103 33 Stockholm                                                                   


2007-03-28



Anhållan om möte angående utbildning av flygteknisk personal


Skolcheferna på teknikerskolorna i Luleå, Västerås, Nyköping samt organisationerna Flygarbetsgivarna/Transportgruppen (FlygA), Transportfackens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd (TYA), Svenska Transportarbetareförbundet (TIF) samt Svenska Flygföretagens Riksförbund (SFR) önskar träffa Utbildningsdepartementet för att samråda angående framtida utbildning av flygteknisk personal.


Vi önskar och föreslår att ett möte kan hållas någon dag i vecka 18 eller 19.


Bakgrund


Bristen på flygteknisk personal börjar bli besvärande i Sverige och framåt i tiden ser det riktigt dystert ut om vi inte gör något.


För att dialogen med myndigheterna skall kunna vara fruktbar behövs en väl genomarbetad analys av flygmekaniker- och flygteknikersituationen i nuläget samt behovet i framtiden.
Som vi ser det måste ett flertal aktiviteter vidtas, bland annat att:


Marknadsföra tillgänglig utbildning till elever i Åk 7, 8 samt 9.
Marknadsföringen av utbildningarna har startats av bransch och skolor genom TYAs försorg. Bland annat finns sedan en tid en hemsida www.bliflygmekaniker.nu  som länkas från Lunarstorm. Även tryckt material finns tillgängligt och är distribuerat till skolorna i landet.


Organisera så att praktikplatser för elever finns tillgängliga.
Landets olika flygföretag är tillskrivna och är positiva till att verkligen anstränga sig att ta emot fler elever för praktik under pågående utbildning.


Kartlägga flyg- och underhållsföretagens arbetskraftsbehov av mekaniker samt tekniker.
TYA sänder i dagarna ut en enkät till landets samtliga flygföretag för att vi skall kunna få en samlad bild av rekryterings- och arbetskraftsbehovet i såväl närtid som på längre sikt.
Undersökningen beräknas kunna vara klar i vecka 17.


Exempel på frågor som behöver besvaras:


Personalbehovet 5, 10 samt 15 år framåt i tiden för följande kategorier:
flygmekaniker cat A
flygtekniker cat B1
flygtekniker cat B2
flygtekniker med helikopterkompetens
 
Åldersfördelningen hos de personer som har licens idag och vilka kategorier som licenserna omfattar.


Vilken utbildningskapacitet finns i Sverige idag?


Hur har olika flygföretag och underhållsföretag i landet utvecklats de senaste åren och hur deras syn på framtiden ser ut.


Diskutera i arbetsgruppen om framtida önskad organisation för utbildning av flygmekaniker och flygtekniker samt hur en långsiktigare finansiering av dessa utbildningar kan nås. Utbildning av flygmekaniker anordnas idag som gymnasieutbildning (FP inriktning Flygteknik) och utbildning av flygtekniker som påbyggnadsutbildning. De tre skolcheferna utformar en idéskiss till hur utbildning av flygmekaniker och flygtekniker bör gå till samt hur dessa skall finansieras – enligt arbetsgruppens uppfattning och önskemål inför ett förberedande möte i arbetsgruppen i vecka 17. 


Diskutera med Utbildningsdepartementet (eventuellt Skolverk) samt Luftfartsstyrelsen för att tillsammans verka för och organisera den långsiktigare lösning av utbildning av flygteknisk underhållspersonal som behövs för en tryggad personalförsörjning.


Med ovanstående nämnda förberedelser och införskaffade kunskaper tror vi oss ha lämpliga underlag för en framgångsrik diskussion med Er vid Utbildningsdepartementet.


Med vänliga hälsningar


Enligt uppdrag samt svar till:


Svenska Flygföretagens Riksförbund SFR



Per Töörn
Förbundsdirektör 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten