Featured article image

Helikopterservice lägger ner Malmö-Kastrup

Publicerad den 6 juli 2001
Kommentarer

Helikopterpendeln mellan Malmö och Kastrups flygplats läggs ner med omedelbar verkan. Sedan Öresundsbron öppnades finns inte längre behov av den här typen av från Malmö enlig bolagets VD Sten Gunnarsson.
– Nu koncentrerar vi oss på trafiken från Helsingborg och Halmstad, som klarar konkurrensen med bron, säger Gunnarsson. -Vi har även en hel del nya projekt på gång och har köpt 3 nya helikoptrar av typ Eurocopter EC 155.

Helokopterservice som har 20 år på nacken har 45 anställda och omsätter 85 miljoner. Under förra åter flögd cirka 19.000 flygningar till och från Kastrup i samarbete med SAS. Dessutom flyger Helikopterservice olika typer av bruksflyg med helikopter som taxi, inspektion, ambulans och lyftarbeten.
Nedläggningen av Malmöpendeln berör 4 personer i Malmö.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten