Iberiapiloter strejkar mot nytt lågprisflygbolag

Publicerad den 2011-12-30 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Igår stod var tredje Iberiaflygning kvar på marken sedan piloterna i det spanska bolaget gått ut i en endagarstrejk. Protesterna riktar sig mot Iberias planer på att starta ett eget lågprisflygbolag, Iberia Express, i april nästa år. Ytterligare två strejkdagar är planerade till januari.

Inrikestrafiken i Spanien och trafiken i Europa har sedan länge varit en förlustaffär för Iberia. Därför startas i april Iberia Express, ett eget lågkostnadsbolag. Tanken är att trafiken ska konkurrera med befintliga spanska flygbolag som Vueling och Air Nostrum, men framför allt med Ryanair och Easyjet som båda har baser i Spanien.
          Det har Flygtorget rapporterat om tidigare.
          De spanska piloterna på Iberia är dock motståndare till planerna och menar att lönenivån i Iberia Express kommer att påverka lönenivån också i stora Iberia. Igår utlyste därför pilotfacket på Iberia en endagsstrejk som ställde in 118 flygningar, ungefär en tredjedel av bolagets samtliga flygningar under gårdagen.
          Enligt planerna ska Iberia Express ha en enhetsflotta på tretton Airbus 320 baserade i Madrid. Men International Airline Group, som äger Iberia och British Airways, har planer på att utöka kapaciteten till ett 40-tal flygplan för trafik på kort- och mellandistans i Spanien och Europa. Ledningen i Iberia säger att planerna på ett eget lågkostnadsflygbolag ”inte är förhandlingsbara”, att de är en förutsättning för Iberias överlevnad och att lönerna inte påverkas.
          Förhandlingarna mellan facket och företaget har dock gått i stå och ytterligare två strejkdagar är utlysta till den 9 och 11 januari.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Janne
2011-12-30 23:23

Ni kommer att bli arbetslosa och ingen vill anstella er.

pf
2011-12-30 20:38

har mindre maskiner og vil nok fremdeles fly på nåværende destinasjoner for IB.
Det nye vil nok fly trunkruter i konkurranse med f.eks. Ryanair.
Det jeg ikke forstår er at IB har satt ut mye av sine flyginger til Vueling, hvor passer IBExpress i det bildet?

qatar aiways !!
2011-12-30 17:12

Bl.a British airways är medlemar i iberia group

Schnurrbaum
2011-12-30 12:20

Air Nostrum är Iberias eget regionala bolag som flyger de mindre och kortare linjerna med mestadels matarflyg till Madrid. Det är inte alls en konkurrent som artikeln säger.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten