Minskad efterfrågan på Boeing 747-8
Idag tillverkar Boeing två 747-8 Intercontinental per månad men det ska nu minskas till 1,75 flygplan i månaden. Beslutet motiveras med att efterfrågan på stora interkontinentala flygplan har minskat. Boeing 747-8 tillverkas i både passagerar- och fraktversion.
I framtidsanalysen räknar Boeing med att det finns ett behov av 790 flygplan i 747:ans storlek under de kommande åren. Det är en marknad som domineras helt av Boeing och Airbus.
Kommentarer
De två första postarna här vet inte vad de pratar om. Beställningarna av A380n har också varit en besvikelse de senaste åren och även Airbus kommer få minska tillverkningstakten om några år om inte situationen förbättras. Efterfrågan på riktigt stora plan är helt enkelt lägre en vad industrin förväntat sig.
Egentligen är det ju bara skalet som är gammalt,resten har blivit uppdaterat genom åren och håller hög teknisk klass. Fördelen med den är ju att den är väl beprövad och du slipper många av dom problem som A380 har och kommer att få i framtiden.
Efterfrågan på flygplan i den storleken är stor. Problemet är att kunderna inte väljer Boeing 747-8
Det är inte minskad efterfrågan i storlekstypen. Konkurrensen med A380 är för tuff. Vem vill ha en uråldrig grundkonstruktion när du kan få något helt nytt. Gör om och gör rätt… Airbus kommer ha monopel på denna storleksklass under lång tid framöver
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


